Journal d'un curé de campagne

Obrazok
Deník venkovského faráře
Diary of a Country Priest

    
Celkové hodnotenie

0.0/10 (0 hlasů)

8.3 out of 10 based on 272 ratings Země: Francie  1951 
Trvání: 110 min
Hodnocení: 83%

Žánr: Drama,

Režírujú: Robert Bresson,


OBSAH

Film, ve kterém je dost těžké najít děj. Snad proto, že Bresson sám nestavěl své filmy na ději, ale na dialogu a hlavně obrazech. Bernanosova kniha, která byla Deníku předlohou, se dočkala více než důstojného zpracování. Do všech rolí byli obsazeni neherci a díky tomu film dostal nádech něčeho opravdového, nehraného. Pokud bychom opravdu chtěli podchytit děj, šlo by to asi následujícím způsobem:

Mladý venkovský farář z Ambricourtu bojuje jak svůj vnitřní boj (tak typický pro všechny světce) o víru a modlitbu, tak proti nemravnosti hraběte ze zámku, svatokrádežné hraběnce, mladé komtese, která matku až patologicky nenávidí a konečně i proti hloupým vesničanům. Jediným přítelem z lidí je mu farář z Torcy, starý a zkušený kněz. Nosí v sobě hnízdo rakoviny a díky ní může jíst jen chleba a víno (symbol Eucharistie vidí snad každý věřící člověk). Jeho život pomalu ale jistě směřuje k vrcholnému boji, ve kterém donutí hraběnku vzdát se relikvie, kterou chová jako památku na svého mrtvého synka. Farář vítězí a žena se opět smiřuje s Bohem. V čas nejvyšší. Kněz cestuje za svým přítelem ze semináře, který opustil kněžskou dráhu. Nachází ho v bídě a nicotnosti. A opět je to amricourtský farář, který vítězí na pochybami odpadlíka. Neodsuzuje, neproklíná, tiše trpí. Konec je neodvratný. Paralela s životem Kristovým, Bernanosem zamýšlená, se Bressonovi podařila přímo mistrovsky.

Film plný Boží lásky, odpuštění a oběti za druhé. Utrpení skrze duše, tak typické pro kněze Kristova vrcholí slovy, která plně vystihují život a smrt mladého faráře: "Co na tom záleží? Všechno je milost."


Pre vkladanie download odkazov a tituliek musíte byť prihlásený!


Pre vkladanie download odkazov a tituliek musíte byť prihlásený!


Odkaz bol úspěšne zmazán!

Bez komentáře :-).
Tento film můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.