Bronzová spirála

Bronzová spirála: hd.1080p
HD

Viktor Preiss v televizním koprodukčním třídílném filmu o dramatických osudech českého vynálezce Josefa Ressla.
1. část:Třídílná hra ze života známého vynálezce začíná odjezdem starého Ressla na služební cestu do istrijských lesů, o které celoživotně pečoval. Z této cesty se retrospektivně odvíjí celý příběh. Poznáme mládí chudého studenta (V. Preiss), který se narodil v Chrudimi a studuje ve Vídni. Dokonce dostane jednoroční stipendium od samotného císaře na studium lesnické školy v Marienbrunnu. Ze školy musí posléze odejít pro nedostatek finančních prostředků a začne působit jako lesnický adjunkt v zapadlém polesí. Dalším jeho působištěm je Motovun, kde se seznámí se svou první ženou Mínou Orebičovou, dcerou místního hejtmana. Ressel už v této době projevuje zájem o technické novinky, snaží se zdokonalit pluh a uvažuje o pokusech s lodním šroubem. Protože nežije u moře a nemá prostředky na stavbu lodi a šroubu, nemůže své představy uskutečnit. Závěr dílu je ale radostný, Ressla čeká přeložení do Terstu, k moři.
2. část: Resslovi (V. Preiss) se daří. Narodí se mu syn, podniká první úspěšné pokusy se šroubem. Jeho radost však netrvá dlouho, zemře mu žena. Objeví se italský rejdař Fontana (K. Urbánek). Má zájem financovat stavbu lodi se šroubem místo dosavadních kolesových parníků, ale dává vynálezci špatné finanční podmínky. O Resslovu novinku se začnou zajímat i pařížští podnikatelé, které zastupuje pan Bauer (L. Munzar). Štěstí čeká na Ressla i v soukromí. Seznámí se s Terezou Kasteličovou, která se stane jeho druhou ženou. Navíc mu svitne naděje, jak se zbavit trvalé finanční tísně: anglická admiralita vyhlásila odměnu dvacet tisíc liber tomu, kdo prokáže, že vynalezl lodní šroub…
3. část: V závěrečné části trilogie leží nemocný a umírající Ressel (V. Preiss) v slovinském zájezdním hostinci a v horečce se mu vracejí vzpomínky. Především události v Paříži. Šroub namontovaný na říční loď na Seině slavil velký úspěch, noviny se však o vynálezci zmínily jen jako o slovinském strojníkovi, který v podpalubí zajišťoval provoz parního stroje. Pařížští podnikatelé Ressla podvedli, až se ocitl v Paříži zcela bez prostředků. Ressel ze svého vynikajícího vynálezu, který změnil lodní dopravu, nikdy nezbohatl. Zemřel, aniž by za svůj vynález získal jakékoli uznání. Teprve posmrtně, v roce 1866 mu vynález lodního šroubu oficiálně přiznala americká akademie věd ve Washingtonu.


Komentáře - zatím bez komentáře

Tyto stránky jsou chráněny reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.