Valerio Zurlini

Valerio Zurlini

Osobnostcsfd.cz

Režisér

19. března, 1926, Bologna, Emilia-Romagna, Itálie

28. října, 1982, Verona, Veneto, Itálie

Mohlo by vás zajímat
Filmografie

Režisér

1976

Tatarská poušť

Film - Válečný, Drama


1972

První klidná noc

Film - Drama

Gabbiani d'inverno o l'inverno sull'Adriatico, I

Film


1968

Lotr po pravici

Film - Životopisný, Drama

Come, quando, perché

Film - Romantický


1965

Vojandy

Film - Válečný, Drama


1964

L'Italia con Togliatti

Film - Dokumentární, Krátkometrážní


1963

Paradiso all'ombre delle spade, Il

Film - Dokumentární


1962

Rodinná kronika

Film - Drama


1961

Děvče se zavazadlem

Film - Komedie, Drama


1959

Bouřlivé léto

Film - Drama, Romantický


1955

Děvčata ze San Frediana

Film


1952

Trh tváří

Film - Dokumentární

Vojáci ve městě

Film - Dokumentární

Stazione, La

Film - Dokumentární


1951

Blues della domenica sera, Il

Film - Dokumentární, Krátkometrážní


1950

Miniature

Film - Dokumentární

Pugilatori

Film - Dokumentární


1949

Favola del cappello

Film - Dokumentární

Racconto del quartiere

Film - Dokumentární


1944

Sorrida prego

Film - Dokumentární

Životopis

Valerio Zurlini začínal jako dokumentarista, ve formátu celovečerních filmů pak realizoval sice pouhých devět snímků, přesto se mu podařilo nasbírat několik prestižních ocenění a dnes patří k uznávaným tvůrcům italské poválečné kinematografie. Narodil se v Bologni v severní Itálii, od dětství ale žil s rodiči v Římě, prošel tvrdou školou jezuitského lycea, na konci druhé světové války se zapojil do protifašistického odboje.

Po válce studoval práva a již na škole se věnoval amatérské divadelní režii, poté působil jako asistent režie v divadle Piccolo Teatro v Miláně. Na přelomu 40. a 50. let natočil několik krátkých dokumentárních filmů (HISTORIE JEDNÉ ČTVRTI – Storia di un quartiere, 1950; VOJÁCI VE MĚSTĚ – Soldati in città, 1953). Svůj zájem o prostý život velkoměsta vtělil i do svého celovečerního debutu DĚVČATA ZE SAN FREDIANA (Le ragazze di San Frediano, 1955) natočeném podle literární předlohy V. Pratoliniho. Přes kladné kritiky i divácký ohlas se k dalšímu filmu Zurlini odhodlával několik let.

Do dějin italské i světové kinematografie vkročil Zurlini dramatickým milostným příběhem zralé vdovy a mladého syna fašistického funkcionáře (BOUŘLIVÉ LÉTO – L'estate violenta, 1959). Herečka Eleonora Rossi Drago a hudební skladatel Mario Nascimbene získali Stříbrnou stuhu Syndikátu italských filmových novinářů, zatímco sám Zurlini svou nominaci za scénář za trofej neproměnil. Následující film DĚVČE SE ZAVAZADLEM (La ragazza con la valigia, 1961) byl lehčího ražení a jeho komerční úspěch zajistila především Claudia Cardinale v titulní roli.

Dalším filmem RODINNÁ KRONIKA (Cronaca familiare, 1962) se Zurlini vrátil k literárnímu dílu V. Pratoliniho a příběhem dvou povahově odlišných bratrů (Marcello Mastroianni, Jacques Perrin) opět zaujal odbornou i diváckou veřejnost. Za tento snímek získal Zurlini Zlatého lva na festivalu v Benátkách, film bodoval i v cenách Italského syndikátu filmových novinářů. Opět v mezinárodním obsazení pak Valerio Zurlini realizoval i své další filmy VOJANDY      (Le soldatesse, 1965) a LOTR PO PRAVICI (Seduto alla sua destra, 1968). Podle některých zdrojů velká společenská témata Zurliniho příliš neoslovila, což dokládá další film ve formě komorního příběhu vztahu dvou lidí (PRVNÍ KLIDNÁ NOC – La prima notte di quiete, 1972), i když opět s mezinárodními hvězdami (Alain Delon).

Zurliniho poslední prací byl více než dvouhodinový válečný film TATARSKÁ POUŠŤ (Il deserto dei Tartari, 1976) natočený v římských studiích a v exteriérech v Íránu. K režii jej přizval již zmíněný Jacques Perrin, který se mezitím stal filmovým producentem. Film opět bodoval v udílení prestižních italských filmových cen (Cena Davida di Donatello za nejlepší film a nejlepší režii, taktéž Stříbrná stuha Italského syndikátu filmových novinářů za nejlepší režii), navíc mu opět dominovalo hvězdné mezinárodní obsazení. Ve svých knižních pamětech to ostatně zmínil Philippe Noiret, který tu hrál vedlejší roli generála, a vzpomínal na úžasný pocit, když mu vestoje salutovali slavní herci různých národností (Max von Sydow, Vittorio Gassman, J. L. Trintignant, Giuliano Gemma, Fernando Rey).

Přes nesporné úspěchy svých filmů nedostal Zurlini další příležitost, poslední léta se věnoval pedagogické činnosti na proslulé filmové škole Centro Sperimentale di Cinematografia, uplatnění našel také jako režisér v dabingu.

Zemřel ve Veroně 26. října 1982 ve věku 56 let po náhlé vážné nemoci krvácení do žaludku. Krátce před smrtí se naposledy objevil na veřejnosti jako člen mezinárodní poroty na filmovém festivalu v Benátkách v roce 1982.

Pavel "argenson" Vlach

Komentáře - zatím bez komentáře

Tyto stránky jsou chráněny reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.