Bruce Willis


(Walter Bruce Willis)Obrazok
    

Celkové hodnotenie

10.0/10 (5 hlasů)

Herec, Režisér,  

Narodený: 19.3.1955

Miesto Narodenia: Idar-Oberstein, Západní Německo,

Herecká Filmografie:

 1. Once Upon a Time in Venice (2017)  
 2. First Kill (2017)
 3. Špecialisti (2016)
 4. Rozpoltený (2016)    
 5. Nebezpečný náklad (2016)  
 6. Vice (2015)  
 7. Rock the Kasbah (2015)  
 8. Na vlastnú päsť (2015)  
 9. Sin City: Ženská, pre ktorú by som vraždil (2014)  
 10. Elitný zabijak (2014)  
 11. 2013 Film Independent Spirit Awards, The (2013)  
 12. Smrtonosná pasca: Opäť v akcii (2013)    
 13. Red 2 (2013)    
 14. G.I. Joe 2: Odveta (2013)    
 15. Death Wish (2013)
 16. BB King: The Life of Riley (2012)
 17. S ľadovým pokojom (2012)  
 18. Looper (2012)    
 19. Lay the Favorite (2012)    
 20. Fire with Fire (2012)  

Režijná Filmografie:

 1. Dunkirk (2017)
 2. Počiatok (2010)    
 

...více

Životopis

Kulatá tvář, k tomu od mládí kouty ve vlasech a nakonec oholená hlava - to není zrovna ideální základ pro vstup do filmového světa plného dokonalých lidí, přesto si Bruce Willis získal své nezastupitelné místo mezi hollywoodskými idoly a drží si jej už přes dvacet let.
 
Bruce Willis, úspěšný v rolích akčních hrdinů, kteří neustále utrušují ironické poznámky, se díky svému herectví dokázal přesunout k rolím v psychologicky orientovaných thrillerech a dramatech. Image pohodového chlapíka a šprýmaře mu navíc umožňuje zavítat i do žánru komedie. S trochou představivosti se dá říct, že Bruce Willis je novější americkou verzí Jean-Paula Belmonda. Od kolegů typu Stevena Seagala a Sylvestera Stallonea jej totiž odlišuje nadhled jakoby nade vším. Jeho akční hrdinové nejsou jen chladnými zabijáky v dobré věci, ale jsou současně popichujícími sympaťáky s lidskými vlastnostmi, kteří se v bezvýchodné situaci smí rozbrečet (Smrtonosná past).
 
Říká se o něm, že se v lecčem podobá právě svým akčním hrdinům, on sám však tvrdí, že běhat po ulici s bouchačkou, hulákat a pálit na všechny strany ho moc nebaví. Nejlépe se cítí ve své roli otce tří dcer a při každé příležitosti to dává najevo. Na otázku, jak by strávil jeden den, v němž by si mohl dělat absolutně co chce, už léta pravidelně odpovídá, že by jej strávil se svými dětmi. Sám Bruce, kterému doma říkali Bruno, se narodil na vojenské základně Idar-Oberstein v Západním Německu, kde sloužil jeho americký otec David Willis a kde poznal budoucí Brucovu matku Marlen. Do americko-německé rodiny přibyl ještě syn Robert (před pár lety zemřel na rakovinu) a všichni se přestěhovali do New Jersey ve Spojených státech. Otec však s rodinou dlouho nepobyl a oba chlapci si při škole museli začít přivydělávat.
 
Bruce ještě před maturitou pracoval jako hlídač v chemičce, automechanik, řidič náklaďáku nebo u benzinové pumpy a po večerech hrával po barech na foukací harmoniku nebo byl leckdy sám barmanem, aby si mohl platit hodiny herectví. Pak se vydal do New Yorku, točil reklamy, bral úplně všechno a čekal na příležitost. Poprvé se ve filmu mihl v pětadvaceti (německá komedie Ein Guru kommt a thriller s Frankem Sinatrou První smrtelný hřích).
 
K třicátým narozeninám dostal roli v seriálu Měsíční svit, který z něj udělal miláčka (nejen) Ameriky. Tvůrci seriálu již měli smlouvu se Cybill Shepherd, která v té době měla za sebou kariéru Miss, modelky, zpěvačky i herečky, ale stále hledali toho pravého Davida Addisona. Bruce Willis dorazil na konkurz a aniž zaklepal nebo se představil, vpadl do místnosti se slovy: „dostane ten hastroš v úpadku tu studenou ochechuli nebo ne!?“ Producenti byli kupodivu nadšení tím, že bezejmenný herec pochopil, že úlohou Davida Addisona je s nadhledem řešit detektivní případy a mezitím vytáčet svou 180 cm vysokou kolegyni.
 
„Nemůžete vrátit minulost, ale nemusíte ji opakovat.“
 
Popularita mladému Willisovi zamotala hlavu natolik, že si vysloužil pověst hollywoodského bouřliváka, výtržníka, rváče a pijana, který střídá holky s každou další hospodou. Pak se ale oženil s Demi Moore (1987) a začalo se psát spíše o harmonickém hereckém páru, který vychovává tři dcery a jejich kariéry rostou. Bruce totiž dostal svoji téměř životní roli policajta Johna McClanea ve Smrtonsoné pasti, který musí zachránit rukojmí včetně své ženy ze zajetí německého teroristy Grubera (Alana Rickmana). Film se stal nezapomenutelnou klasikou svého žánru a brzy přibylo druhé a třetí pokračování. Willis se tak nominoval do kategorie skvělých chlapíků se zlatým srdcem pod tvrdou slupkou, kteří se stávají hrdiny, aniž by o to stáli. A hlavně - kteří u toho sypou jednu hlášku za druhou.
 
Obdobně stylizované postavy na něj čekaly v Posledním skautovi, kde si zahrál soukromého detektiva nebo taky v Armageddonu Michaela Baye, v němž divákům chtivým nového blockbusteru naservíroval šéfa party drsných naftařů, který spasí svět. Bruce Willis nenatočil tolik akčních filmů jako jeho kolegové a už v devadesátých letech hrál i v komediích (Smrt jí sluší, Nabitá zbraň 1) nebo se na nich podílel svým hlasem (série o vše komentujícím miminu Kdopak to mluví), přesto byl diváky považován za herce především tohoto žánru. Jeho přechod k dramatům, sci-fi a mysteriózním thrillerům byl přesto relativně snadný. Již v první polovině devadesátých let si zahrál si v Pulp Fiction a hned na to předvedl své herectví v Dvanácti opicích Terry Gilliama.
 
Své diváky tehdy varoval: „už nejsem akční hrdina. Snažím se lidi bavit. Chci být vtipný, chci diváky rozesmát nebo rozplakat. Lákají mě nezávislé filmy a romantické komedie. Nemůžu přece pořád točit stejné typy filmů. To za čas každého herce nudí a unavuje. Chci si od nich odpočnout a dělat něco úplně jiného.“ Nejvíc mu v tomto přerodu pomohlo setkání s režisérem Shyamalanem, který mu věnoval hned dvě hlavní role ve svých mysteriózních thrillerech Šestý smysl a Vyvolený. Filmy se staly diváckým hitem a veřejnost rázem nabyla přesvědčení o Willisových hereckých kvalitách, které nemohla narušit ani více či méně (ne)úspěšná válečná dramata Slzy slunce a Hartova válka. Nakonec však bývalý akční hrdina (kterým již více nechtěl být) podlehl snu o návratu ve své životní roli a obdobně jako to učinil jeho přítel Stallone s Rockym a Rambem, rozhodl se po letech natočit čtvrté pokračování Smrtonostné pasti (2007).
 
„Pro mě je důležitější jaký jsem otec, než jak mě přijímá publikum.“
 
Mnohem víc, než do určitého typu herce se Bruce Willis stylizuje do role otce tří dětí, o nichž  říká, že je vychovává tak, aby z nich vyrostli slušní a kvalitní lidé. Po rozvodu s Demi Moore v roce 2000 zůstaly dcery u matky a Bruce si pořídil další sídlo v blízkosti jejich ranče, aby mohl nadále trávit všechen volný čas s dcerkami, na než nedá dopustit. Ostatně rád pochválí i svou bývalou ženu, s níž prý vychází lépe, než v dobách jejich manželství. Několikrát to dokonce vypadalo, že se k sobě bývalí manželé vrátí, ale nakonec si Demi našla mladého přítele Ashtona Kutchera a Bruce přišel na jejich svatbu. „Rumer, Scout Laure a Tallulah Belle jsou to nejlepší, co mě v životě potkalo. Jsem rád, že s jejich matkou Demi dobře vycházím, protože naše děti nemohou za to, že jsme se rozešli. Svůj soukromý život ať si Demi řeší, jak chce, ale holky nás stejně budou vždycky spojovat,“ říká moudře Bruce. Jejich relativně dlouhé manželství se obešlo bez skandálů a přesto, že je Moore znovu vdaná, dodnes jsou jejich jména spojována a oba herci se objevují spolu s dětmi na veřejnosti. Představa budoucnosti děvčat ve filmu však Bruce ani Demi příliš netěší a tak dokonce zavedli nepsané pravidlo, že dcery mohou hrát ve filmu jen pokud tam hraje jejich matka nebo otec.
 
Od doby rozvodu se ženou, o níž se říká, že neví, co je to humor, Bruce moc štěstí ve vztazích neměl. Španělka Maria Bravo se ukázala být podvodnicí, pornohvězda Alisha Klass se ho pokusila vydírat dvacetisekundovou nahou videonahrávkou a jakási písničkářka z Tennessee tvrdí, že si ní 4 měsíce posílal zamilované e-maily, za což Bruce žaluje neznámého pachatele, který zneužil jeho e-mail. Zdrcený Bruce tvrdí, že nevěří v dlouhodobou věrnost a monogamii a snaží se chápat citový život jako sérii vztahů.
 
Willis už sice není tím bouřlivákem z doby svých začátků, přesto se rád baví a před časem se mu tak podařilo prohrát 120 tisíc dolarů v ruletě. Stále ještě také hraje na foukací harmoniku a vystupuje se svojí kapelou Accelators (mají na kontě dvě desky, z toho jednu platinovou) a kromě toho se věnuje svým podnikatelským aktivitám, v nichž se mu taktéž daří docela dobře. Například za Šestý smysl inkasoval neuvěřitelných 100 milionů dolarů, protože měl kromě honoráře dohodnutý také podíl z veškerých tržeb. O tom, že se Willis baví i herectvím, se nedá pochybovat, protože dnes rozhodně nikoli pro peníze, nýbrž pro svoji i divákovu zábavu bere epizodní role v nejrůznějších filmech (Sin City, Charlieho anjeli: Na plný plyn) a  seriálech (Přátelé, Ally McBeal). A proč ne. Své herecké kvality víceméně úspěšně obhájil a tak si dnes může dovolit střídat kariérně důležitější role prakticky s čímkoliv.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.