Svedok


Tanú, AObrazok
Svědek
Tanú, A

    
Celkové hodnotenie

0.0/10 (0 hlasů)

8.6 out of 10 based on 154 ratings Země: Maďarsko  1969 
Trvání: 110 min
Hodnocení: 86%

Žánr: Komedie, Drama,

Režírujú: Péter Bacsó,


OBSAH

Nefungující instituce, špatné vedení podniků, politický oportunismus, úřednická korupce - to jsou hlavní témata filmů Pétera Bacsóa. Jeden z předních režisérů poválečného Maďarska na tyto a další nedostatky socialistického zřízení upozorňoval skrze humorný nadhled, groteskní nadsázku a satirický výsměch. Postavy v jeho příbězích ze současnosti nebo nedávné minulosti se dostávají do problémů, které ze zdánlivé banality přerůstají v absurditu a ke konci mohou nabývat až ničivé monstróznosti. Takto vyhrocené podoby dosahuje zejména Svědek, jenž byl kvůli zdrcující kritice praktik komunistického režimu okamžitě zakázán a uložen do trezoru. Méně provokativní Bacsóvy filmy však byly běžně uváděny do distribuce a zaznamenaly kladnou odezvu u domácího publika nejen pro svůj humor a aktuální témata, ale i pro přímý realistický styl (natáčení v reálu, práce s neherci, smysl pro autentický detail).
Péter Bacsó se prosadil v 50. letech jako scenárista filmů nastupující generace režisérů, kteří vnesli do socialistickým realismem svázané kinematografie některé moderní postupy a přiblížili ji tehdejší společnosti. Autorsky je podepsán pod snímky Zoltána Várkonyie, Zoltána Fábriho nebo Karólyho Makka. Jeho první samostatné režijní práce se zaměřovaly na vyobrazení života mladých lidí, přehodnocujících své představy o světě tváří v tvář každodenní realitě. Svědek byl určitým zlomem v jeho dosavadní tvorbě.
József Pelikán je obyčejný dělník, starající se o údržbu říčního toku. Jednoho dne zachrání topícího se muže, přičemž zjistí, že jde o dávného přítele Zoltána Daniela - nyní vysoce postaveného politika (Zoltán Fábri). Náhodné setkání vtáhne nebohého Pelikána do politických machinací. Je hanebně využit hlavním Danielovým konkurentem, soudruhem Virágem, který mu svěří několik stranických úkolů (např. vypěstovat první maďarský pomeranč), na něž poněkud prostomyslný venkovan nestačí. Postupně však prokoukne svoji úlohu v celé absurdní hře: má být korunním svědkem ve vykonstruovaném procesu s Danielem, který byl obviněn z protistátní spolupráce s kapitalistickými „žabími muži", operujícími ve vodách Dunaje…
Důvodem zákazu Bacsóva filmu byla kromě kritického vyznění i invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Maďarská cenzura raději snímek, který by mohl ještě posílit odpor obyvatel vůči režimu, nepustila do distribuce. Tím na něj ale zároveň upozornila a uvedení Svědka do kin koncem 70. let se stalo kulturní událostí. Některé dialogy častým citováním zlidověly („Mezinárodní situace se zintenzivňuje", „Podezřelý je ten, kdo není podezřelý") a populární kulturně-politický časopis Maďarský pomeranč byl pojmenován podle známé scény. Kritik Gellért Kovács k tomu poznamenal: „Svědek se stal filmem, který předznamenal změnu režimu."

Zkusím štěstí na uloz.to
Zkusím štěstí na sledujteto.cz
Zkusím štěstí na datoid.cz
Zkusím štěstí na titulky.com

Pre vkladanie download odkazov a tituliek musíte byť prihlásený!


Pre vkladanie download odkazov a tituliek musíte byť prihlásený!


Odkaz bol úspěšne zmazán!

Bez komentáře :-).
Tento film můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.