Awakening, The


Wakening, TheObrazok
Probuzení

    
Celkové hodnotenie

10.0/10 (1 hlas)

6.2 out of 10 based on 87 ratings Země: Velká Británie  1980 
Trvání: 105 min
Hodnocení: 62%

Žánr: Thriller, Horor,

Režírujú: Mike Newell,

Hudba: Claude Bolling,


OBSAH

Probuzení (The Awakening, 1980) je v historii v pořadí již několikátou filmovou adaptací povídky „The Jewel of Seven Stars“ od Brama Stokera (1917). Od předchozích zfilmování (např. Blood from the Mummy´s Tomb od Hammer Films, 1971) se liší především vyšším budgetem, který ovlivnil hvězdné obsazení (Charlton Heston) a scény natáčené přímo v Egyptě (na rozdíl od hammerovské mumie, která zřejmě vznikla převážně v Shepperton Studios v Middlesexu.

Americký archeolog Matthew Corbeck (Charlton Heston) je v Egyptě na archeologických vykopávkách společně se svou těhotnou ženou Anne (Jill Townsend). Jeho žena poměrně špatně snáší fakt, že tráví své těhotenství sama uprostřed pouště zatímco její muž je po většinu dne na vykopávkách se svou pohlednou asistentkou Jane Turner (Susannah York), se kterou se snaží nalézt hrobku „zapovězené“ egyptské královny Kary, proslulé svou krutostí (incest se svým otcem a jeho následný, Karou způsobený rigor mortis a slib zabité Kary, že se v budoucnosti vrátí v obnoveném těle). Hrobka je nalezena a Anne Corbeck je s těhotenskými komplikacemi odvezena do nemocnice v Kairu. Matthew se na ni sice přijde podívat – ale když na místě zjistí, že by byl v nemocnici k ničemu (Anne je na nemocničním lůžku zcela mimo), odjíždí – přes vyčítavé pohledy nemocničního personálu Kadiry (Miriam Margolyes) zpět ke svému životnímu objevu (hrobce Kary). V okamžiku otevření sarkofágu dítě (které Anne mezitím potratila) znenadání na porodním sále ožívá. Zlovolný duch královny Kary se zcela nepochybně převtělil do Corbeckovy dcery Margaret (Stephanie Zimbalist).

Po této „ouvertuře“ se přesouváme v čase o nějakých cca 20 let dále – Matthew již nežije s Anne, ale se svou bývalou asistentkou Jane (kdo by to byl řekl?), a Margaret je dospělá. Nicméně, pravda (o tom, kdo je uvnitř rozkošné Stephanie Zimbalist) musí být objevena a znovuzrozená Kara musí být zničena. To, že před závěrečnými titulky filmu, silueta Kary převtělená v Margaret (Stephanie Zimbalist) odchází na pozadí Londýna do světa, aby nám to všem „zpříjemnila“, berte jako osobní selhání Matthewa Corbecka (Charlton Heston) a všech dalších zúčastněných „rytířů dobra“.

Zajímavé je, že většina Angličanů nemůže přijít Awakening na jméno a vyzvedá do oblačných výšin Blood from the Mummy Tomb. A to i přesto, že natáčení Awakening bylo převážně v britských rukou – např. celý casting byl britský. Vyčítána je mu např. přílišná inspirace filmem Omen (1976).

Zkusím štěstí na uloz.to
Zkusím štěstí na sledujteto.cz
Zkusím štěstí na datoid.cz
Zkusím štěstí na titulky.com

Pre vkladanie download odkazov a tituliek musíte byť prihlásený!


Pre vkladanie download odkazov a tituliek musíte byť prihlásený!


Odkaz bol úspěšne zmazán!

Bez komentáře :-).
Tento film můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.