Zimný hosť


Winter Guest, TheObrazok
Zimní host

    
Celkové hodnotenie

0.0/10 (0 hlasů)

8.3 out of 10 based on 422 ratings Země: Velká Británie  / USA  1997 
Trvání: 108 min
Hodnocení: 83%

Žánr: Drama,

Režírujú: Alan Rickman,

Hudba: Michael Kamen,


OBSAH

Svítá a jedno městečko u skotského pobřeží se pomalu probouzí do možná nejstudenějšího dne v roce. Venku sice mrzne, až kosti praští, a z ledového vzduchu se tají dech, ale jinak je tento únorový den úplně všední. Jen další v pořadí jiných nezajímavých dnů kdy lidé jdou do práce nebo do školy tak jako jindy a nikomu z nich se nestane nic zvláštního. My ale máme možnost sledovat blíže, čím zaplní tento konkrétní den tři různorodé dvojice. Tři páry lidí odlišného věku, pohlaví i vzájemných vztahů.

Máme tu především Elspeth (Phylida Lawová) a její nedávno ovdovělou dceru, fotografku Frances (Emma Thompsonová). Obě jsou velmi tvrdohlavé a tak se matka snaží zničené dceři pomoci i proti její vůli. Elspeth přichází ráno k Frances domů a není zrovna bouřlivě přivítaná, nicméně během následující dlouhé procházky po zmrzlém mořském pobřeží se mezi nimi leccos vyjasní. Pak je tu Alex (Gary Hollywood), dospívající syn Frances, který hned zrána narazí před domem na dívku Nitu (Arlene Cockburnová). Ta se už nějaký čas potlouká kolem jejich domu a sleduje ho. Oba se nakonec uchýlí do tepla vyprázdněného domu, kde mají dost času a prostoru na bližší seznamování. To dvě staré kamarádky Lily a Chloe (Sheila Reidová a Sandra Voeová) se znají desítky let a svůj volný čas tráví exkurzemi po pohřbech široko daleko. Smrt je prostě fascinuje a nezáleží na tom, jestli nebožtíka znali osobně nebo ne. Dnešek není výjimkou, vyráží jako obvykle autobusem za svou pohřbovou zábavou. Na rozdíl od nich má poslední dvojice - školáci Sam a Tom (Douglas Murphy, Sean Biggerstaff), celý život ještě před sebou, ale bezstarostné dětství jim už pomalu končí. Dnešní den tráví za školou: poflakují se po pláži, dělají skopičiny, zahřívají se u ohníčku a projdou se i po zamrzlém moři.

U filmů tohoto typu - jednoduchých náčrtů mezilidských vztahů, jsou stěžejní herecké výkony. V ZIMNÍM HOSTOVI se vyskytuje prakticky jen osm postav a režisérovi (debutující Alan Rickman) se podařilo šťastně namíchat efektivní směs složenou jak ze zkušených herců, tak debutantů filmového plátna. Nejlepším tahem bylo beze sporu obsazení hlavní dvojice, která nese na bedrech sílu a přesvědčivost celku. Dvojice, jejíž part je nejzajímavější a nejjiskřivější i dějově nejbohatší. Vztah matky a dcery, nesmírně silný a plný emocí, které ovšem vyplouvají na povrch pozvolna, znamenal těžkou, ale vděčnou roli pro obě představitelky. Rickman se trefil do černého obsazením do role Elspeth a její dcery Frances Phylidu Lawovou a její dceru Emmu Thompsonovou. Krásný příklad, jak něco takového může na plátně skvěle zafungovat máme i na domácí půdě díky Alici Nellis, Ivě Janžurové a jejím dcerám Theodoře a Sabině ve VÝLETU.

ZIMNÍ HOST je původně divadelní hra (premiéra v r. 1995). Hrála se v divadlech v Leedsu a Londýně a nerežíroval ji tehdy nikdo jiný než Alan Rickman. Ten se posléze rozhodl komorní příběh adaptovat pro film jako svůj režijní filmový debut. Na scénáři spolupracoval s autorem divadelní hry Sharmanem Macdonaldem a plná polovina herců ( tj. 4) své role ztvárňovala i v jevištní verzi. Je zajímavé sledovat, jak autoři využili možnost doplnit křehkou pavučinu lidských vztahů a pocitů o prvky, které nabízí filmové médium. Člověčí svět je pomocí kamery a jejích obrazových kouzel reflektovaný v drsné zimní přírodě; v mrazivé, ale překrásné krajině skotského pobřeží. Krutá, mocná a tajuplná zima tak hraje ve filmu velkou roli sama o sobě.

Zkusím štěstí na uloz.to
Zkusím štěstí na sledujteto.cz
Zkusím štěstí na datoid.cz
Zkusím štěstí na titulky.com

Pre vkladanie download odkazov a tituliek musíte byť prihlásený!


Pre vkladanie download odkazov a tituliek musíte byť prihlásený!


Odkaz bol úspěšne zmazán!

Bez komentáře :-).
Tento film můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.