Woody Strode


(Woodrow Wilson Woolwine Strode)Obrazok
    

Celkové hodnotenie

nan/10 (0 hlasů)

Herec,   

Narodený: 28.7.1914

Zemřel: † 31.12.1994

Miesto Narodenia: Los Angeles, Kalifornie, USA

Miesto úmrtí: Glendora, Kalifornie, USA

 

...více

Životopis

Woodrow Wilson Woolwine Strode, známější pod zkrácenou verzí svého jména Woody Strode, se narodil v Los Angeles. Měl nejen africké, ale i indiánské kořeny. Nejprve se proslavil jako úspěšný sportovec. Reprezentoval USA v desetiboji, přičemž ve své době patřil k nejlepším atletům na světě. Zároveň se věnoval americkému fotbalu. Spolu s Kenny Washingtonem byl prvním hráčem tmavé pleti, který se prosadil do nejvyšší fotbalové ligy NFL, kde hájil barvy klubu Los Angeles Rams. Hráčskou kariéru uzavřel v roce 1949 kvůli zranění. Ve 40. letech byl krátce rovněž profesionálním zápasníkem. Později praktikoval i bojové umění kenpo pod vedením Franka Landerse. Za druhé světové války sloužil v americké armádě.

Woody Strode vstoupil do dějin jako jeden z úplně prvních afro-američanů, kteří se prosadili ve filmu. Na plátně debutoval drobnou úlohou ve válečném snímku SUNDOWN z roku 1941. Svalnatá postava a 193 cm výšky jej předurčily pro role drsných mužů, především ve westernech a dobrodružných filmech. Ačkoli se mu větší party trvale vyhýbaly, na druhé straně měl možnost zahrát si vedle nejlepších herců své doby, jako např. John Wayne, Yul Brynner, Burt Lancaster, Gregory Peck nebo Omar Sharif.

Divácky nejznámější je nejspíš jeho role etiopského gladiátora Draba, který svede souboj s Kirkem Douglasem v historickém velkofilmu Stanley Kubricka SPARTAKUS. Za tento počin byl nominován na zlatý Glóbus. Pamatovat si ho můžeme i jako jednoho ze tří pistolníků, kteří čekají na Charlese Bronsona v úvodu klasického spaghetti westernu TENKRÁT NA ZÁPADĚ. Výrazné vedlejší role ztělesnil i ve westernech PROFESIONÁLOVÉ Richarda Brookse, nebo BOOT HILL, kde hrál s italskou komickou dvojicí Terence Hill-Bud Spencer. Woody také účinkoval v celkem třech zpracováních TARZANA. Byl velkým přítelem slavného režiséra Johna Forda, který ho obsadil do čtyř svých projektů, třeba DVA JELI SPOLU nebo MUŽ, KTERÝ ZASTŘELIL LIBERTY VALANCE.

Posledním filmem, který Woody natočil byl hvězdně obsazený western RYCHLEJŠÍ NEŽ SMRT, jeho premiéry se však už nedožil. Zemřel ve svých osmdesáti letech na rakovinu plic, na silvestra roku 1994. Strode byl dvakrát ženatý. Jeho první manželka byla havajská princezna.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.