Jana Šulcová

Obrazok
    

Celkové hodnotenie

0.0/10 (0 hlasů)

Herec,   

Narodený: 12.2.1947

Miesto Narodenia: Praha, Československo,

 

...více

Životopis

Jana Šulcová se narodila v Praze. Přestože nepocházela z herecké rodiny, herectví ji přitahovalo už od dětských let. Se svým bratrem hrávala loutkové divadlo, recitovala ve škole a organizovala kulturní vystoupení. Mimo jiné chodila i do Dismanova rozhlasového dětského souboru a na gymnáziu se svým spolužákem Vítězslavem Jandákem hrála divadlo. Vystudovala DAMU a ještě během studia se stala v roce 1969 členkou Městských divadel pražských. Disponovala nejen talentem, ale i osobním šarmem a fyzickým půvabem. Získala proto ještě jako studentka první filmové a televizní role, byť byly rozsahem nevelké. Objevila se např. v televizní pohádce KŘESADLO a Juraj Herz ji obsadil do svých filmů KULHAVÝ ĎÁBEL a SPALOVAČ MRTVOL.

Počátkem 70. let začala její kariéra nabírat na obrátkách. Typické přitom bylo, že jejích kvalit nevyužíval až na výjimky film, zato v televizi získávala mimořádně velký prostor. Během celé své kariéry byla v převážné míře televizní herečkou. Její popularitu vytvářely televizní seriály, které měly mimořádnou sledovanost vzhledem k omezené nabídce tehdejšího televizního vysílání. Do nejširšího povědomí veřejnosti se Šulcová dostala díky dvěma rozsáhlým televizním projektům v polovině 70. let. V kritikou i diváky vyzdvihovaném seriálu BYL JEDNOU JEDEN DŮM si zahrála luxusní prostitutku, slečnu Klabíkovou, a v podprůměrném normalizačním seriálu NEJMLADŠÍ Z RODU HAMRŮ představovala nenaplněnou romantickou lásku hlavního hrdiny.

Až do konce 80. let šla z role do role a v žebříčcích herecké popularity se pravidelně umisťovala do pátého místa. Až na výjimky nehrála obtížné dramatické role, ale platila za spolehlivou, výkonnou herečku. Sympatie diváků se opíraly o fakt, že Šulcová hrála v drtivé většině kladné postavy, se kterými se fanoušci mohli ztotožnit. V 70. letech to byly romantické křehké dívky a sympatické holky ze sousedství, v 80. letech se plynule přeorientovala na role mladých maminek s elegantním vzhledem a chováním. Jednou z mála výjimek byla postava psychopatické narkomanky v televizní hře PANENKA, kde byla protihráčkou Josefa Abrháma.

Z významnějších televizních postav stojí za zmínku role maminek v seriálu TAJEMSTVÍ PROUTĚNÉHO KOŠÍKU a především dobově velice populárním MY VŠICHNI ŠKOLOU POVINNÍ. Objevila se v historickém snímku Otakara Vávry OLDŘICH A BOŽENA, ale největší filmovou příležitost jí poskytla Marie Poledňáková, která si ji nejprve vybrala nejprve do hlavní role televizní hlasatelky Magdy v televizním filmu KOTVA U PŘÍVOZU a posléze jí nabídla vděčnou roli Kateřiny Horákové v diváckém megahitu 80. let, rodinné komedii S TEBOU MĚ BAVÍ SVĚT. Nebyla to ve filmové kariéře Jany Šulcové její největší role, zato bezkonkurenčně nejúspěšnější.

Provdala se za spolužáka ze stejného ročníku na DAMU Oldřicha Víznera a narodily se jim dvě dcery. Manželství, které bylo dlouhá léta považováno za vzorné, se koncem 80. let rozpadlo a nastupující životní krizi umocnily proměny televizního a filmového trhu, které přinesly úbytek pracovních příležitostí. Herečka upadla do závislosti na alkoholu a antidepresivech, což jí spolu s následnými zdravotními dopady bezmála na desetiletí téměř vyřadilo z herecké práce. V roce 1992 musela po 23 letech opustit Městská divadla pražská a poté, pokud jí to zdravotní stav dovolil, hostovala na scéně Divadla bez zábradlí.

V současnosti opět pravidelně vystupuje na divadle, především v divadelní společnosti Háta a v televizi se objevila coby babička v seriálu HORÁKOVI. Ve snímku Milana Cieslara DUŠE JAKO KAVIÁR ztvárnila malou roli - jak jinak než matky. Současné postavení Jany Šulcové je ovšem jen velmi matným odleskem její někdejší slávy. Vedle televizní práce je též výraznou divadelní herečkou. Diváci ji mohli vidět např. jako Aničku ve Veselých paničkách windsorských, Helenu v Komedii plné omylů, Lidunku ve Fidlovačce nebo jako hejtmanku v Revizorovi.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.