Jaroslava Adamová

Obrazok
    

Celkové hodnotenie

nan/10 (0 hlasů)

Herec,   

Narodený: 15.3.1925

Zemřel: † 16.6.2012

Miesto Narodenia: Praha, Československo,

Miesto úmrtí: Praha, Česká republika

 

...více

Životopis

Na scéně se objevila již za války v Divadle Větrník, později byla členkou vinohradského a karlínského souboru a Městských divadel pražských. Adamová je herečka obdivuhodného rejstříku, od vypjatě dramatických a tragických postav přes vytříbené umění konverzační dramatiky až ke komediálnímu herectví s darem groteskního nadhledu a ironie.

Její dráhu ovlivnily osobnosti jako Jiří Frejka, Alfréd Radok, Jan Werich, Ota Ornest, svým uměním obdařila divadelní postavy jako je Dürrenmattova Klára Zachanassjanová, Ibsenova Hedda Gablerová, Tolstého Anna Karenina, Tornádo Lou v Limonádovém Joeovi či ženská role v slavném Cocteauově Lidském hlase.

Její herectví k vlastní škodě méně využíval film, více pak televize (Kočár nejsvětější svátosti, Společnice). Její obdivuhodně tvárný hlas po léta slýcháme v rozhlase i dabingu.

Jaroslava Adamová ztvárnila mnoho divadelních rolí, hraje především vypjaté ženské postavy. Dále se uplatňuje i v dabingu, kde dabovala například Sofii Lorenovou. Za své celoživotní působení v dabingu získala cenu Františka Filipovského a za výborné herecké výkony cenu Thálie.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.