Dagmar Bláhová

Obrazok
    

Celkové hodnotenie

0.0/10 (0 hlasů)

Herec,   

Narodený: 8.3.1949

Miesto Narodenia: Radčice u Liberce, Československo,

 

...více

Životopis

Narodila se 5. 3. 1949 v malé vesnici asi 2 kilometry od Liberce. Vystudovala tamější základní školu. Poté vystudovala gymnázium a absolvovala s titulem Mgr. prazske DAMU.

První významější roli si zahrála ve filmu "...a pozdravuji vlašťovky" po boku výborné Magdy Vašáriové. V roce 1976 přišla jedna z jejich nejvýznamnějších rolí v díle Věry Chytilové "Hra o Jablko". Spolu s Jiřím Menzlem účinkovali v jednom z nejlepších českých filmů z dob komunismu. Později se se slovenským přítelem stěhuje do Francie, kde se dějí podivné věci - její byt je vypálen. Je zřejmě pod dohledem režimu. V roce 1980 porodila své 1. dítě - dceru Maiu.

Poté emigrovala spolu s dcerou do Austrálie, kde hrála ve více než 100 dílech seriálu "Neighbours", kterým se v Austrálii proslavila. Kontroverzní roli v horroru (a jeho další 2 pokračování) "Howling" přijala v roce 1987. Spolu s ní v tomto filmu účinkovala i její dcera Maia. Po několika velkých rolích a divadelních rolích v upadající divadelní kultuře v Austrálii se vrací po revoluci do Česka, kde téměř hned dostává nabídku na roli ve filmu pod taktovkou Vladimíra Drhy "Muka obraznosti" - jednom z prvních erotičtěji laděných filmů po pádu komunismu. V roce 1990 porodila své 2. dítě - syna Olivera.

Po delší herecké pauze dostává Dagmar (známá jako Dáša) v roce 1998 nabídku na menší roli ve filmu "Pasti, Pasti, Pastičky", díky které se vrátila zpět do showbyznysu. Poté přichází období televizních filmů a seriálů.

Během začátku 21. století se Dáša vrací do divadla se svým překladem kontroverzní hry americké autorky Eve Ensler "Monology Vagíny", která se proslavila po celé republice. Představení reprízuje dodnes. Následně přichází s další inscenací, tentokrát australské autorky - Almy de Groen - "Mrchy" o vraždě manžela, nastražené kvůli penězům. Poslední divadelní představení, které v Café-teátru černá labuť Dáša Bláhová uvedla, bylo volné pokračování Monologů Vagíny - "Tělo" - rovněž od Eve Ensler.

Všechna tyto představení se dodnes hrají, v café černá labuť a na zájezdech po celé republice.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.