Adolphe Menjou


(Adolphe Jean Menjou)Obrazok
    

Celkové hodnotenie

0.0/10 (0 hlasů)

Herec,   

Narodený: 18.2.1890

Zemřel: † 29.10.1963

Miesto Narodenia: Pittsburgh, Pensylvánie, USA

Miesto úmrtí: Beverly Hills, Los Angeles, Kalifornie, USA

 

...více

Životopis

Tento americký herec točil němé i mluvené filmy, objevil se v takových snímcích jako PATHS OF GLORY, THE SHEIK, A WOMAN OF PARIS, MOROCCO, A STAR IS BORN a byl nominován na Oscara za roli ve filmu THE FRONT PAGE (1931).
Adolphe Menjou se narodil v Pittsburghu v Pennsylvanii (matka byla Irka, otec byl Francouz), byl vychováván jako katolík a studoval na Culver Military Academy a získal titul z inženýrství na Cornellově univerzitě. Byl však také uchvácen varietními programy v divadle a svůj filmových debut uskutečnil roku 1916 v THE BLUE ENVELOPE MYSTERY. Později sloužil jako kapitán u zdravotnické služby během první světové války.
Adolphe se v roce 1934 oženil s herečkou Verree Teasdaleovou, se kterou zůstal do své smrti roku 1963, pár adoptoval syna. Předtím byl ještě ženatý s Kathryn Carverovou, ale manželství skončilo rozvodem v roce 1934, stejně tak předchozí manželství s Kathryn Conn Tinsleyovou.
Když se vrátil z války, stala se z něho hvězda díky takovým filmům jako THE SHEIK a THE THREE MUSKETEERS. Když zazářil v roce 1923 ve filmu A WOMAN OF PARIS, upevnil si svou image „štramáckého světáka“, pro něhož bylo devětkrát hlasováno v anketě Nejlépe oblečený muž Ameriky. S příchodem mluveného filmu jeho kariéra stagnovala, avšak se roku 1930 blýsknul v MOROCCO s Marlene Dietrich a o rok později byl nominován na Oscara za film THE FRONT PAGE.
V roce 1947 spolupracoval se Sněmovním výborem pro neamerickou činnost, podílel se na antikomunistické činnosti, přesněji na stíhání komunistů v Hollywoodu (tzv. Hollywoodská černá listina nepohodlných herců, režisérů a scénáristů). Byl mimo jiné členem Filmové aliance pro zachování amerických ideálů - skupina proti komunistickým vlivům v Hollywoodu. Dalšími členy byly například John Wayne, Barbara Stanwycková (s níž si zahrál ve filmech FORBIDDEN a GOLDEN BOY) a její manžel, herec Robert Taylor. Kvůli svému politickému angažmá se dostal do sporu s herečkou Katharine Hepburnovou, se kterou se objevil ve snímcích STAGE DOOR a STATE OF THE UNION, kde si také zahrál Spencer Tracy. Hepburnová byla ostře proti Američanům, kteří se podíleli na zasedáních z iniciativy senátora Josepha McCarthyho. Střety mezi Hepburnovou a Menjouem byly údajně bezprostřední a na nože ze strany obou. Menjou řekl o Hepburnové, „Škrtněte si dobroděje jako je Hepburnová a uslyšíme je vykřikovat ‚Pravda‘.“ Na to se Hepburnová ohradila, „Vtipálek jedna hláška za druhou, nadvlastenecký vlajkonoš, který investoval své americké dolary do kanadských dluhopisů a byl posedlý komunisty.“ Nebylo tedy překvapením, když William Mann ve své biografické knize o Katharine Hepburnové („Kate“) uvedl, že se při filmování STATE OF THE UNION spolu oba dva bavili jen, vyžadoval-li to scénář.
Menjou ukončil svou kariéru u filmu s takovými rolemi jako francouzský generál George Broulard z PATHS OF GLORY (1957) anebo starý bručoun z maloměsta ve filmu POLLYANNA (1960). Adolphe Menjou zemřel 29. října 1963 v Beverly Hills na hepatitidu (zánět jater) a byl pochován na hřbitově v Hollywoodu.  
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.