Nancy Cartwright


(Nancy Jean Cartwright)Obrazok
    

Celkové hodnotenie

nan/10 (0 hlasů)

Herec,   

Narodený: 25.10.1957

Miesto Narodenia: Kettering, Ohio, USA

 

...více

Životopis

Nancy Campbell Cartwright se narodila v městě Dayton v Ohiu jako čtvrté ze šesti dětí Franka a Miriam Cartwrightových. Vyrůstala ale ve městě Kettering v Ohiu. Ve 12 letech se stala členkou dětské divadelní společnosti a poprvé se objevila na jevišti ve hře An Old-fashioned Christmas. S touto skupinou pak cestovala a vystupovala další čtyři roky. Studovala na Fairmont West High School a poté na Ohio University, kde v roce 1978 získala magisterský titul v oboru komunikace. Již během studia na střední a později na vysoké škole se úspěšně účastnila mnoha řečnických soutěží a porotci jí opakované doporučovali pro dabování animovaných programů.

V roce 1977, rok před ukončením vysoké školy, začala svůj hlas propůjčovat pro reklamní nahrávky daytonského rádia WING. Poté, co toto rádio navštívil zástupce společnosti Warner Bros. Records, poslal Nancy seznam kontaktů působících v oblasti animovaných filmů a seriálů. Jedním z těchto kontaktů byl i Daws Butler, se kterým se Nancy spojila, zanechala mu nahrávku a on souhlasil s tím, že bude jejím mentorem a učitelem. V roce 1978 se tedy Nancy přestěhovala do Hollywoodu a pracovala pod jeho vedením. Poté studovala také na Art Department kalifornské univerzity. Studium ukončila v roce 1981 a získala magisterský titul v divadelních vědách. Zde se také poprvé setkala s budoucím režisérem populárního seriálu SIMPSONOVI, Davidem Silvermanem. Když spolu tehdy z legrace udělali dohodu, že spolu jednou udělají televizní show, ještě netušili, že ji opravdu dodrží. Nancy je totiž známá hlavně tím, že svůj hlas propůjčila postavě Barta Simpsona, ačkoliv původně přišla na konkurz ucházet se o dabování Lízy. Za dabování Barta Simpsona, kterému se věnuje od počátku seriálu v roce 1989, získala v roce 1992 cenu Emmy a v roce 1995 cenu Annie. V seriálu ale nedabuje jenom Barta, nýbrž i Nelsona Muntze, Todda Flanderse a Ralpha Wigguma.

Nicméně její první profesionální prací bylo dabování Glorie v animovaném rodinném seriálu RICHIE RICH, po kterém následovala jedna z hlavních ženských rolí v dramatu MARIAN ROSE WHITE (1982). Jejím prvním výraznějším úspěchem ale byla v roce 1983 role Ethel, dívky, která zůstane uvězněná v animovaném světě, v povídkovém filmu ZÓNA SOUMRAKU. Poté, co pokračovala v hledání hereckých rolí, ucházela se v roce 1987 o roli Lízy v krátkém animovaném seriálu o dysfunkční rodině, který se tenkrát vysílal v THE TRACEY ULLMAN SHOW. Zaujala ji ale více role Barta a tvůrce seriálů Matt Groening jí umožnil vyzkoušet si jeho dabing a poté jí tuto roli nabídl. Pro tuto show ho Nancy dabovala tři sezóny, do roku 1989, kdy se z něj stal samostatný seriál SIMPSONOVI. V roce 1997 dostala Nancy nabídku nadabovat ženské postavy pro animovaný seriál SOUTH PARK, kterou ale odmítla, protože jí tento seriál připadal příliš útočný. Kromě seriálu SIMPSONOVI propůjčila hlas také postavám dalších seriálů jako napříkald ALVIN A ČIPMANKOVÉ, MY LITTLE PONY AND FRIENDS, GALAXY HIGH SCHOOL, ANIMANIACS (Mindy) a další. V roce 2000 vydala svou autobiografii nazvanou „My life as a 10-year-old boy.“

O svých narozeninách v říjnu roku 1988 se seznámila se spisovatelem Warrenem Murphym a již o dva měsíce podzěji, v prosinci roku 1988 se za něj provdala. Žila s ním až do roku 2005 a během tohoto manželství se jim narodily dvě děti: dcera Lucy Mae a syn Jackson.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.