Tony Curtis


(Bernard Herschel Schwartz)Obrazok
    

Celkové hodnotenie

10.0/10 (2 hlasů)

Herec, Režisér,  

Narodený: 3.6.1925

Zemřel: † 29.9.2010

Miesto Narodenia: Bronx, New York, New York, USA

Miesto úmrtí: Henderson, Las Vegas, Nevada, USA

 

...více

Životopis

Nikdy nezískal Oscara. Zato se mu dostalo té cti být vyobrazen na slavném obalu desky Beatles, Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band a stal se francouzským rytířem umění a literatury.

Tony Curtis se narodil v Bronxu jako Bernard Schwartz. Rodiče byli maďarští židé, kteří odešli do Států za lepším životem. Dětství mladého Bernarda mělo ale k "lepšímu" hodně daleko. Se svými rodiči a sourozenci žili namačkáni v jedné místnosti za otcovým krejčovstvím. Matka se chovala k dětem velice krutě, později u ní byla diagnostikována schizofrenie, stejně jako u Bernardova bratra Roberta. Druhý bratr, Julius, zemřel pod koly nákladního auta. Během druhé světové války slouži Bernard u námořnictva a byl svědkem kapitulace Japonců v Tokijském zálivu.

Po návratu z armády studoval herectví (mezi jeho spolužáky patřil například i Walter Matthau). V třiadvaceti letech přišel k Universal Pictures a změnil si jméno na Tony Curtis. Jeho filmografie je velice obsáhlá, hrál ve více než sto filmech. Upozornil na sebe rolí tanečníka v CRISS CROSS. Spolu s Burtem Lancasterem intrikařili v SLADKÉ VŮNI ÚSPĚCHU, v ÚTĚKU V ŘETĚZECH byl jeho partnerem Sidney Poitier (jediná Curtisova nominace na Oscara). Curtisovou doménou se staly komedie. Zahrál si ve SBOHEM CHARLIE a vedle Jacka Lemmona ve VELKÝCH ZÁVODECH a v nezapomenutelném NĚKDO TO RÁD HORKÉ.

Curtis se objevil i ve vážnějších polohách. Jeho hlas uslyšíme v ROSEMARY MÁ DĚŤÁTKO, zahrál si v adaptaci románu Agaty Christie ROZBITÉ ZRCADLO. Rozsáhlá je i jeho televizní tvorba. Spolu s Rogerem Moorem se objevil v seriálu PERSUADERS a na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let hrál v šestnácti epizodách seriálu VEGAS.

Tony Curtis byl veliký milovník žen. Ženatý byl šestkrát. Se svou první ženou Janet Leigh (Psycho) má dceru Jamie-Lee, známou herečku. V otcových stopách jdou i dcery Kelly a Allegra. Syn Nicholas zemřel v roce 1994 na předávkování drogami. Jeho poslední manželkou se stala, o čtyřicetpět let mladší, Jill. Stal se úspěšným malířem, jeden z jeho obrazů visí v Metropolitním muzeu na Manhattanu. Spolu s Ernestem Borginem (Tucet špinavců) veřejně vystupoval proti uvedení filmu Zkrocená hora. Curtisbyl veliký fanoušek seriálu Red Dwarf, v roce 1994 osobně předal cenu Emmy Robertu Llewellynovi za roli Krytena.

Tony Curtis zemřel ve spánku v září roku 2010, ve svém nevadském domě na zástavu srdce.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.