Roza Schlesingerová

Osobnostcsfd.cz

Herečka

Filmografie

Herečka

1945

Rozina sebranec

Film - Drama, Historický


1938

Boží mlýny

Film - Drama

Boží mlýny (německá verze)

Film - Drama


1935

Jánošík

Film - Dobrodružný, Poetický, Drama, Historický


1932

Písničkář

Film - Drama


1931

To neznáte Hadimršku

Film - Komedie

On a jeho sestra

Film - Hudební, Komedie

Dobrý voják Švejk

Film - Komedie

To neznáte Hadimršku (německá verze)

Film - Komedie

Karel Havlíček Borovský

Film - Životopisný, Drama

Miláček pluku

Film - Hudební, Komedie

Třetí rota

Film - Válečný, Drama

On a jeho sestra (německá verze)

Film - Hudební, Komedie


1930

C. a k. polní maršálek

Film - Komedie

C. a k. polní maršálek (německá verze)

Film - Komedie, Válečný

Vendelínův očistec a ráj

Film - Komedie


1929

Takový je život

Film - Drama

Varhaník u sv. Víta

Film - Drama, Romantický

Pancéřové auto

Film - Krimi

Tchán Kondelík a zeť Vejvara

Film - Komedie

Hříchy lásky

Film - Drama

Boží mlýny

Film - Drama

Horské volání S. O. S.

Film - Krimi, Drama

Starý hřích

Film - Drama


1928

Mlynář a jeho dítě

Film - Drama


1927

Batalion

Film - Drama

Dvě oči, které nezklamou

Film - Drama, Romantický


1926

Lásky Kačenky Strnadové

Film - Komedie

Otec Kondelík a ženich Vejvara I.

Film - Komedie

Životopis

O herečce Roze Schlesingerové mnoho informací, jak z osobního, ale hlavně z profesního života, není. Narodila se v červnu 1874 ve Vídni jako Rozalia Börová, bývala uváděná jako Roza, ale i Rosa, v Čechách pak bylo její příjmení počeštěno jako Bérová, ale i komoleno jako Bönová či Bénová.

Její rodiče byli Johan a Marie Börovi, bohužel další informace z jakého prostředí poházela nemáme. V roce 1901 se ve Vídni provdala za herce a architekta Alfreda (Carla) Schlesingera. Dlouhá léta žili ve Vídni, bohužel informace, kde všude ve Vídni hrála, nemáme. Jediné, co z dostupných informací víme, že působila i jako recitátorka a divadelní nápověda.

Po roce 1919 přesídlili s manželem natrvalo do Československa, nejdřív působili ve Varnsdorfu, a pak od roku 1923 v Praze. Příležitostně tu působila jako host v pražském německém divadle, ale hlavně se uplatňovala v němých filmech.

Do českého filmu vstoupila poprvé v roce 1926 a do konce němé éry natočila na 20 filmů, jak epizodky, tak i výraznější role. Z jejich výraznějších rolí stojí za připomenutí filmy Lásky Kačenky Strnadové (přepadená domovnice), Švejk v ruském zajetí (hraběnka Taxilová), Batalion (Rokosová), Mlynář a jeho dítě (Záleská), Pancéřové auto (hospodyně u bandity) a Starý hřích (žebračka Světáková)

Dále si zahrála epizodky ve filmech Otec Kondelík a ženich Vejvara (služka), Takový je život (sousedka) a Dům ztraceného štěstí (divačka u soudu).

Ve zvukovém filmu se vzhledem k velmi špatné znalosti češtiny nemohla výrazněji uplatnit. V rozmezí let 1930 až 1938 si zahrála pouze v 15 filmech, ale již jen jako představitelka komparzních roliček, případně epizodek. C. a k. polní maršálek (host v kabaretu), Písničkář (žena ve frontě), On a jeho sestra (sousedka) a Boží mlýny (kmotra při svatbě).

Jedinou její výraznější rolí ve zvukovém filmu byla zrádná hospodská, která nasype Jánošíkovy pod nohy hrách, to se psal rok 1935 a film se jmenoval Jánošík. Poslední film, který natočila, byl Řeka čaruje, kde se objevila jako žena v davu.

Ačkoliv Roza Schlesingerová pocházela ze židovské rodiny, spolu s manželem Alfredem přestoupili zřejmě na křesťanskou víru. V dostupných dokumentech z 30. let je uváděno jejich náboženství jako katolické, tak či onak se tímto způsobem vyhnuli nástupu do jednoho z koncentračních táborů, kam by jistě museli nastoupit, a vzhledem k věku, by zde zemřeli.

Roza Schlesingerová však nakonec zemřela v roce 1946 ve svém vinohradském bytě ve věku nedožitých 72 let a její ostatky byly rozptýleny.

JA.RO.KO.

Komentáře - zatím bez komentáře

Tyto stránky jsou chráněny reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.