Barbara Brylska

Obrazok
    

Celkové hodnotenie

nan/10 (0 hlasů)

Herec,   

Narodený: 5.6.1941

Miesto Narodenia: Skotniki, Lodžské vojvodství, Polsko

 

...více

Životopis

Barbara Brylská vystudovala herectví na divadelní konzervatoři v Lodži a v roce 1967 absolvovala varšavskou školu divadelního, filmového a televizního umění. Postupem doby se etablovala coby mezinárodně uznávaná herečka, která často s velkým úspěchem hostovala v řadě východoevropských filmových produkcí (Sovětský svaz, NDR, Jugoslávie, Bulharsko a také Československo).

S filmem přišla Brylská poprvé do kontaktu na sklonku padesátých let. Všeobecná obliba se však dostavila až s výraznějšími rolemi z let šedesátých a sedmdesátých. Zaujala jako Kama ve slavném historickém dramatu Jerzyho Kawalerowicze FARAON nebo jako Kryša Drohojowská v další adaptaci známé literární předlohy PAN WOLODYJOWSKI v režii Jerzyho Hoffmana. Jurij Ozerov jí svěřil úlohu Heleny v pětidílné válečné epopeji OSVOBOZENÍ. Nesmírnou popularitu jí přinesla role Nadi v klasické romantické komedii Eldara Rjazanova IRONIE OSUDU ANEB ROZHODNĚ SPRÁVNÁ KOUPEL, která v Rusku dodnes tvoří pravidelnou součást vánočního televizního programu. Mladou polskou generací výrazně se prosazujících filmových tvůrců však byla spíše opomíjena. Opakovaně se objevovala v dílech Romana Zaluského (ANATOMIE LÁSKY) a hojně účinkovala také v televizních seriálech. V Československu ztvárnila jednu z hlavních rolí např. v psychologickém snímku SKALPEL, PROSÍM.

Barbara Brylská dokázala své postavy obdařit klasickou noblesou, elegantní krásou a kultivovaným, civilním projevem. Za výkon v IRONII OSUDU obdržela v SSSR Státní cenu za rok 1977. Ačkoli se herečka netajila svými kritickými postoji k politickým a kulturním praktikám Sovětského svazu, vyvolalo přijetí této ceny v Polsku poměrně kontroverzní reakce. Svému hvězdnému statusu v rusky mluvících zemích Brylská později přičítala dokonce i jisté přehlížení ze strany domácí kinematografické komunity. Ani v současnosti nepřestává filmovat (mj. po desetiletích navázala na svou nejslavnější roli v IRONII OSUDU II Timura Bekmambetova). Byla třikrát vdaná. Dcera Barbara, která se věnovala modelingu, tragicky zahynula při autonehodě ve věku dvaceti let. Syn Ludwig se zabývá ekonomií.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.