Frances McDormand


(Frances Louise McDormand)Obrazok
    

Celkové hodnotenie

0.0/10 (0 hlasů)

Herec, Režisér,  

Narodený: 23.6.1957

Miesto Narodenia: Chicago, Illinois, USA

 

...více

Životopis

Frances McDormand je dcerou kazatele a značnou část svého dětství strávila na cestách. Studovala na Bethany College v Západní Virginii a dramatické umění na Yalu. Posléze začala hrát na regionálních scénách, kde slavila úspěch například v Čechovově Třech sestrách, Shakespearově Večeru tříkrálovém, Shawově Živnosti paní Warrenové a Millerově dramatu Všichni moji synové. Roku 1988 byla nominována na cenu Tony za roli ve Williamsově dramatu Tramvaj do stanice touha.

Ve filmu prorazila hlavně díky bratrům J. a E. Coenovým, z nichž režisér Joel se stal jejím životním druhem. V jejich snímcích ztvárnila řadu menších i hlavních postav, jako třeba postavu nevěrné Abby v thrilleru ZBYTEČNÁ KRUTOST, v němž její bohatý manžel najme k zabití jejího milence detektiva nedobré pověsti. Zahrála si také v komedii ZMATKY V ARIZONĚ, ve které ztvárnila přítelkyni hlavní dvojice hrdinů (Holly Hunter a Nicolas Cage) prchajících před zákonem.

Zlom v její kariéře nastal v roce 1996, ve kterém obdržela Oscarovou sošku za roli těhotné šerifky Marge Gunderson v černé kriminální komedii FARGO, natočené podle skutečné události z Minnesoty. Mezi nominované na Oscara se však dostala už v roce 1988 a to za roli v rasovém dramatu HOŘÍCÍ MISSISSIPI, ve kterém působivě zahrála postavu zakřiknuté manželky jižanského šerifa. I rok 2000 jí přinesl úspěch. Za postavu ovdovělé vysokoškolské profesorky Elaine Millerové a zároveň nesnestilné matky mladého hudebního kritika v hudební komedii NA POKRAJI SLÁVY se znovu dostala mezi kandidátky na Oscara a stala se laureátkou Zlatého Glóbu pro rok 2000.

Kromě filmu se v minulosti věnovala i televizní tvorbě. Vytvořila například hlavní roli Willie Pipalové v detektivním seriálu LEG WORK a jako host vystupovala v seriálech seriálech TWILIGHT ZONE, SPENSER: FOR HIRE a HILL STREET BLUES. Diváci ji však mohou i nadále vidět na divadelním jevišti dublinského Kate Theater, kde se představila v roli Blanche Du Bois ve Williamsově Tramvaji do stanice Touha nebo jako Oedipovu vychovatelku Merope v mimobroadwayské inscenaci dramatu Dareho Clubba Oedipus.

Zajímavostí ze soukromého života Frances McDormand příliš moc není. Jako každý ze slavných herců si ho i ona snaží co nejvíce střežit a uniknout tak neunavitelným zrakům dotěrných paparaziů. Přesto se ví, že v roce 1999 si se svým manželem adoptovali chlapce jménem Pedro, který se narodil roku 1994 v Paraguayi.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.