Katy Jurado


(Maria Cristina Estella Marcella Jurado de Garcia)Obrazok
    

Celkové hodnotenie

0.0/10 (0 hlasů)

Herec,   

Narodený: 16.1.1924

Zemřel: † 5.7.2002

Miesto Narodenia: Guadalajara, Jalisco, Mexiko

Miesto úmrtí: Cuernavaca, Morelos, Mexiko

 

...více

Životopis

Katy Jurado se narodila jako Christina Maria Garcia Jurado 16. ledna 1924 do velice bohaté rodiny v Guadalajara v Mexiku. Dětství trávila v luxusním prostředí a přepychu do doby, než byl rodinný majetek a pozemky zkonfiskovány pro potřeby rolníků. I přes všechnu ztrátu majetku, její babička v ní nadále pěstovala aristokratické ideály. Když ji ve věku 16 let objevil slavný Emilio Fernandez a chtěl ji obsadit do jednoho ze svých filmů, babička dosti razantně protestovala, aby se Katy stala filmovou herečkou. Katy se vyhnula jejímu zákazu tím, že se provdala za herce Victora Velázqueze. Nakonec přeci jen debutovala ve filmu NO MATARÁS (1943) Bylo to přesně v době, které se dodnes říká Zlatá éra mexického filmu.

Byla ve velmi dobrém přátelském vztahu s mnohými hollywoodskými herci. Například se Sammy Davisem Jr., Burtem Lancasterem, Johnem Waynem, Frankem Sinatrou anebo Marlonem Brando. Frank Sinatra se dokonce Katy dvořil, ale ta mu nabídla, že by bylo lepší, kdyby zůstali jen přátelé. Provdala se 13. prosince 1959 za populárního a vždy usměvavého herce Ernsta Borgnina. Rozvedli se však poměrně brzy a to 3. června 1963. Ernst Borgnine ji přezdíval „Bullito“, což znamená „malý býk“. Po rozvodu o ní říkal, že je sice krásná, ale že je to tygřice. Katy Jurado je také první mexickou herečkou, která byla nominována na Oscara. Druhou byla až Salma Hayek v roce 2003. Katy měla velice blízký vztah s jinou mexickou hvězdou Mariou Félix. Je také známo, že při natáčení filmu BARRIO DE CAMPEONES (1981) se Katy Jurado dozvěděla, že její syn Victor Hugo, kterého měla se svým prvním manželem Victorem Velázquezem, tragicky zahynul při autonehodě.

Získala speciální cenu za celoživotní přínos v roce 1997 a mnoho dalších cen. Má i svou hvězdu na hollywoodském chodníku slávy. Katy Jurado byla zanícenou propagátorkou mexického státu Morelos (kde dlouhá léta žila) jako unikátní filmařské lokace. Ke konci svého života trpěla nemocemi srdce a plic. Katy Jurado zemřela 5. července 2002, ve věku 78 let ve svém domě v Cuernavaca v Mexiku. Přežila i svého posledního potomka, dceru Sandru.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.