Zdeněk Buchvaldek

Obrazok
    

Celkové hodnotenie

0.0/10 (0 hlasů)

Herec,   

Narodený: 15.1.1928

Zemřel: † 3.8.1987

Miesto Narodenia: Praha, Československo,

Miesto úmrtí: Praha, Československo

 

...více

Životopis

Zdeněk Buchvaldek se narodil 15. ledna 1928 v Praze. Nedlouho po konci války odmaturoval na gymnáziu v Křemencově ulici v Praze. Pak začal studovat DAMU. Absolvoval herectví pod vedením profesorů Karla Högera, Vlasty Fabianové a Ladislava Peška, takže měl více než dostatečnou průpravu do budoucího života. Od roku 1952 do 1976 byl členem Divadla pracujících v Mostě a to jako herec, dramaturg, režisér a později i jako jeho ředitel.

Svou pohlednou sympatickou tváří byl od mládí předurčen na role kladných charismatických hrdinů, v mosteckém divadle hrál např. Karla IV. v Noci na Karlštejně, MacDuffa v Macbethovi, profesora Higginse v Pygmalionu od G.B. Shawa nebo mladého Francka v Maryše. Roku 1976 se stal ředitelem Realistického divadla Zdeňka Nejedlého v Praze a na divadelní scéně se již objevoval málo. Často a rád přednášel v rozhlase. Hrál v mnoha televizních inscenacích, za všechny třeba: TRIBUN LIDU, KREMELSKÝ ORLOJ, RUDÝ PRIMÁTOR aj. Největšího úspěchu získal titulní rolí předsedy Národního Výboru Františka Bavora v seriálu MUŽ NA RADNICI. Za tuto roli získal cenu Zlatého Krokodýla za rok 1976.

Společně s divadelním byl mimořádně aktivní i co se týče politického života. Byl funkcionářem KSČ (Komunistická strana Československá), SČDU (Svaz českých dramatických umělců) atd. Za popularizaci sovětské vědy a umění získal roku 1981 medaili SČSP. Za svou pedagogickou činnost na DAMU získal roku 1983 cenu Jaroslava Průchy.

Ve filmu se příliš neobjevoval, hlavně kvůli odchodu do oblastního divadla v Mostu. Roku 1952 se objevil jako hlavní hrdina filmu ZÍTRA SE BUDE TANČIT VŠUDE o mezinárodní solidaritě sociálně-demokratické mládeže na celém světě. V dalším filmu se objevil až téměř po dvaceti letech jako učitel matematiky v povídce Reprezentant z filmu MATURITA ZA ŠKOLOU (1973). V Kachlíkově historickém dokumentu DVACÁTÝ DEVÁTÝ (1974) hrál revolucionáře a básníka S.K. Neumanna. Ve SKANDÁLU V GRI-GRI BARU (1978) hrál smyšleného senátora Koubka z první republiky.

Nabídka větší role mu přišla do filmu pro děti, POD JEZEVČÍ SKÁLOU, kde ztvárnil fořta. Ve STŘEPECH PRO EVU (1978), režijním debutu Rudolfa Adlera, si s chutí zahrál ředitele sklárny. Největší jeho filmovou rolí byl pravděpodobně vyšetřovatel Kameník, který vyšetřoval brutální vraždy dvou mladých dívek v dramatu podle skutečné události SMRT STOPAŘEK (1979). Roku 1985 se objevil jako plukovník Vágner ve Strnadově filmu ZÁTAH.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.