Burt Young


(Richard Morea)Obrazok
    

Celkové hodnotenie

nan/10 (0 hlasů)

Herec,   

Narodený: 30.4.1940

Miesto Narodenia: New York, New York, USA

 

...více

Životopis

Statný charakterní herec Jerry De Louise, jak zní jeho rodné jméno, se za svou kariéru věnoval převážně rolím zastupující protikladnou stranu zákona. Měl k tomu dobré předpoklady díky temperamentní italské krvi po své matce. Narodil se 3. dubna 1940 v New Yorku jako jediné dítě italsko-americkému páru Michaelovi a Josephine Youngovým Po službě v americké armádě během let 1957 až 1959 si vydělával na živobytí čištěním a prodáváním koberců. K herectví se dostal neobvyklým způsobem. Kamarád ho požádal o pomoc ke zkouškám na slavnou hereckou školu Lee Strasberga, souhlasil. Young byl přijat, jeho přítel nikoli.

rodiče: Italka Josephine a Američan Michael
služba v americké armádě ( 1957 – 1959 )
manželství: se ženou Glorií od roku 1961 jejich dcera: Anne Susan Young narozena 1969 ( jako herečka známa pod jménem Anne Morea)

Svých prvotních filmových rolí se dočkal počátkem osmdesátých let hraním zločinců ve snímcích GANG THAT COULDN´T SHOOT STRAIGHT (BANDA, KTERÁ NEUMĚLA POŘÁDNĚ STŘÍLET, 1971) s Robertem De Niro, svým výkonem se rázem zapsal do povědomí obecenstva, ACROSS 110TH STREET (1972) s Anthony Quinnem, v Polanského CHINATOWN (ČÍNSKÁ ČTVRŤ, 1974) s Jackem Nicholsonem a ve filmu GEMBLER (1974) s Jamesem Caanem, se kterým se spřátelil a v budoucích letech spolupracoval ještě na pěti snímcích.
Burta Younga bychom u nás nejspíše nijak zvlášť nezaregistrovali, kdyby ho Sam Peckinpah neobsadil jako padoucha Maca ve svém KILLER ELITE ( ZABIJÁCKÁ ELITA, 1975). Díky této roli se totiž dostal do pozornosti mladého Sylvestera Stallona, jenž ho prosadil jako svého budoucího švagra Paulieho v proslulém dramatu ROCKY (1976). Talentovaný Young přijal nominaci na Oscara za nejlepšího herce ve vedlejší roli. Tu si s radostí zopakoval ve všech pěti pokračováních, kde svými výkony příjemně okořenil téměř každou scénu, ve které se objevil.

„S tím hochem jsem si hraní užíval. Bylo mi velkým potěšením se každé tři, čtyři roky vracet. Byla to velká zábava“. - Burt Young na adresu Sylvestera Stallona.

1974, pět let po narození dcerky, jeho žena Gloria Young zemřela nominace na Oscara za nejlepšího aktéra ve vedlejší roli Paulieho ve filmu Rocky Vedle Sylvestera Stallona a Tonyho Burtona ( Apollův a později Rockyho trenér ) je jediným, kdo se objevil v celé Rockyho sáze.
Koncem sedmdesátých let si zopakoval spolupráci s režisérem Samem Peckinpahem v CONVOY (KONVOJ, 1978) a se S. Stallonem v ROCKY II (1979). V těchto letech se uplatnil též jako scénárista dvou filmů, ve kterých si i zahrál. Jedním je DADDY, I DON´T LIKE IT LIKE THIS s Taliou Shire, svou sestrou z Rockyho série, druhým pak drama UNCLE JOE SHANNON. Významnějších rolí první poloviny let osmdesátých se dočkal díky druhému pokračování ROCKYHO (1982), hororu z AMITYVILLE II (1982), Leoneho gangsterce ONCE UPON A TIME IN AMERICA (TENKRÁT V AMERICE, 1984 ) a o rok později opět v roli Paulieho z ROCKYHO IV (1985). O dvě jara později vytvořil komediální seriál ROOMIES a hrál v LAST EXIT TO BROOKLYN ( POSLEDNÍ ÚTĚK DO BROOKLYNU, 1989). Konec osmdesátých let završil opět po boku Sylvestera Stallona, Talii Shire a Tonyho Burtona v pátém ROCKYM.

žije s družkou Sheryl Clarck, nikdy se nevzali, mají spolu syna Richarda v roce 1980 byl hostem hvězdné TV komedie nazvané MURDER CAN HURT YOU, ve které si utahuje z populárního detektiva hraním Poručíka Palumba. Ironií, o 14 let později si zahrál vážnou roli ve filmu COLUMBO: COLUMBO UNDERCOVER (COLUMBO V PŘESTROJENÍ) V roce 1990 dostal od přítele Stallona zlaté hodinky, pravděpodobně jako poděkování za dlouhou cestu, kterou spolu sdíleli. Burt je prý dodnes nosí.
V posledních deseti letech druhého tisíciletí zaznamenává největší úspěchy hlavně jako představitel gangsterů v mini sériích VENDETTA: SECRETS OF A MAFIA BRIDE (1991), LAST DON (POSLEDNÍ DON, 1997) a SOPRANES (RODINA SÓPRÁNÚ, 1999). Pečliví fandové seriálů si mohou všimnout Burtovy tváře ve WALKER TEXAS RANGER a LAW AND ORDER (ZÁKON A POŘÁDEK), kde se zhostil role znásilňujícího psychopata. Že nezapomněl hrát role komediální připomněl v MICKEY BLUE EYES (MICKOVY MODRÉ OČI, 1999). V následujících letech pokračoval pružným střídáním rolí ve filmech i televizi. V komedii o transvestitech s názvem TRANSAMERICA (2005) ukázal, s jakou lehkostí umí vyjít v konceptu. Rok na to zažil comeback se svým starým přítelem Stallonem v ROCKY BALBOA.Byl oporou filmové postavě boxera v roli Paulieho, stejně tak i samotnému herci při jeho odvážném pokusu rozloučit se s fanoušky se vší počestností.

Jiné zajímavosti: vlastní restauraci v Bronxu kromě herecké profese má bohaté zkušenosti jako scénárista, divadelní režisér, boxer, čistič a prodavač koberců, provozovatel restaurace a řidič nákladního vozidla
Jak vidno, za svých téměř sedmdesát let života jako tvůrce nelenil. Do pamětí diváků se vypsal rolemi komediálními, dramatickými i kriminálními živly. Tento téměř Oscarový herec zažil i rány v osobním životě v podobě časného úmrtí své ženy před více jak třiceti lety. Pokud mu bude zdraví sloužit, budeme se s jeho tváří setkávat ve filmech i nadále. Letos jsme tu možnost měli v hororové komedii HACK! jako JT Batese s parťákem Tony Burtonem, GO GO TALES v roli Murrayho, thrilleru HIDEOUT hrál Muellera a v další komedii OLIVIERO RISING Santina. Na rok 2008 je již připravena kriminálka KINGSHIGWAY a v přípravě je thriller FASHION: THE MOVIE.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.