...více

Životopis

David Jon Gilmour se narodil 6. března 1946 v univerzitním městě Cambridge. Vyrůstal v dobře situované rodině. Jeho liberálně smýšlející rodiče byli velmi pokrokoví a Davida podporovali ve všech činnostech. Když bylo Davidovi 17 let, odstěhovali se jeho rodiče do New Yorku, tudíž zůstal odkázaný jen sám na sebe.

Po ukončení střední školy se David zapíše na studium jazyků na proslulé Cambridge College of Artist and Technology. Žije v malém bytě a přivydělává si na živobytí například jako model. V té době se velmi přátelí se svým bývalým spolužákem Sydem Barrettem. Tráví spolu spoustu času a David, jako lepší a vyspělejší kytarista, učí kamaráda zlepšovat hru na kytaru. Nebýt Davida a jeho ochoty, tak se nejspíš nedočkáme Sydovi tolik opěvované hry na kytaru, na prvních albech Pink Floyd.

V roce 1963 založil David skupinu Joker's Wild , která hrála především převzaté věci. Skupina měla poměrně slušný ohlas, především díky Davidovi, který ve skupině všechno řídil. Slušně našlápnutou kariéru Joker's Wild potopila pirátská nahrávka jejich skladeb, které se chystali vydat. Dnes Gilmour mluví o úspěchu, který mohl s Joker's Wild dosáhnout, nebýt pirátské nahrávky.

Mezitím to šlo se Sydem Barrettem z kopce. Barrett zničený LSD a dalšími problémy, nebyl pro slušně se rozjíždějící Pink Floyd přínosem, a proto vzal David místo pátého člena Pink Floyd, jako záloha za Syda. Během několika měsíců je Syd z Pink Floyd vyhozen a David se stává plnohodnotným členem. Tak začíná Davidovo nejúspěšnější a nejvýznamnější období. Na prvních albech bez Syda je stále značný Sydův vliv, ale postupem času si Pink Floyd vytváří nový styl, na kterém má velkou zásluhu právě David. Po pár poměrně úspěšných a ceněných albech, čeká na Pink Floyd velký úspěch.

Na začátku 70. let jsou Pink Floyd řazeni mezi absolutní hudební špičku. Vydávají přelomové alba jako Meddle, Dark Side Of The Moon a další. David je velká a uznávaná celebrita, což ale také přináší spousty starostí. Během následujících let přebírá Roger Waters kontrolu nad Pink Floyd a David se už tolik nepodílí na textech a hudbě jako dřív; jde to především slyšet na albech The Wall a The Final Cut. Náladu si David alespoň napravuje svým sólovým albem. Během dalších let se napětí v Pink Floyd stupňuje a skupina je před rozpadem.

Po odchodu Rogera Waterse se David stává jakýmsi frontmanem Pink Floyd a snaží se udržet jejich činnost vydáním dalších alb. Po poslední řadové desce The Division Bell se Pink Floyd hudebně odmlčeli a po tvůrčí stránce o nich není dodnes slyšet. Pro fanoušky Pink Floyd byl jistě velkým překvapením výstup, poprvé od roku 1981, s Rogerem Watersem na akci LIVE 8. Byla to ale jednorázová záležitost bez delšího trvání.

Dnes patří David Gilmour k nejvýznamnějším a nejvlivnějším osobnostem na hudební scéně. Podle jeho originální hry na kytaru se ročně učí tisíce mladých kytaristů. Po hudební stránce je nadále velmi aktivní. Vystupuje na koncertech, hraje jako host na albech předních světových umělců a především vydává stále desky. Důkazem toho je jeho poslední sólové album z roku 2006 On An Island.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.