Marthe Keller

Obrazok
    

Celkové hodnotenie

9.0/10 (1 hlas)

Herec,   

Narodený: 28.1.1945

Miesto Narodenia: Basilej, Švýcarsko,

 

...více

Životopis

Tato švýcarská herečka a operní režisérka se narodila 28. ledna 1945 v Basileji. Od mládí jí bavilo umění a proto se začala věnovat baletu. To jí však nevydrželo - po jejím lyžařském úraze ve věku 16 let, kdy si poranila nohu, musela s baletem skončit. Začala se tedy věnovat herectví a díky tomu, že jako Švýcarka mluvila perfektně německy, se propracovala do Schillerova divadla v Berlíně. Z divadla to byl už jen krůček k prvním filmovým rolím a tak jí můžeme od roku 1964 vídat i na plátnech kin a televizních obrazovkách.

První filmy byly ze západoněmecké produkce a výrazněji se do historie nezapsaly. Poté však v roce 1966 přichází lepší role v britském snímku POHŘEB V BERLÍNĚ (1966), kde si zahrála po boku slavného Michaela Caina. Dále přichází několik rolí ve francouzských filmech, ale výraznější hvězdou se stává až v druhé polovině 70. let. To se prosazuje v Hollywoodu v úspěšném filmu MARATÓNEC (1976) po boku Dustina Hoffmana. Tato role jí vynesla nominaci na Zlatý glóbus za nejlepší vedlejší ženskou roli. Následuje opět úspěšná role Lilian Morelliové v snímku BOBBY DEERFIELD (1977) s další americkou hvězdou Al Pacinem či role teroristky ve filmu ČERNÁ NEDĚLE (1977) vedle další filmové ikony Roberta Shawa.

Další úloha však znamenala jistý převrat v její kariéře. Ve filmu FEDORA (1978) režiséra Billyho Wildera ztvárnila dceru stárnoucí a zmrzačené herecké hvězdy. Avšak spolupráce s Wilderem byla údajně velmi špatná a to se podepsalo na kvalitě jejího výkonu a celkovém neúspěchu filmu. Poté sice ještě následuje film po boku Marlona Brandona ZÁHADNÝ VZOREC (1980), ale tím končí její hollywoodské účinkování. Následují už jen evropské filmy, z nichž je jen několik lépe hodnocených (OČI ČERNÉ, MLADÁ KATEŘINA VELIKÁ, LÁSKY Z LISABONU, CORTEX).

Marthe Kellerová vyhrála několik cen – za film PAR ARMOUR cenu pro hlavní herečku na filmovém festivalu v Biarritzu v roce 2003, za nejlepší výkon ve vedlejší roli filmu FRAGILE Švýcarskou filmovou cenu v roce 2006 a v roce 1977 německou televizní cenu Bambi. Nikdy se neprovdala a má jediného syna Alexandra s francouzským režisérem Phillipem de Brocou, s kterým nějaký čas žila a spolupracovala na začátku své kariéry.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.