Viliam Polónyi

Obrazok
    

Celkové hodnotenie

0.0/10 (0 hlasů)

Herec,   

Narodený: 6.7.1928

Zemřel: † 12.11.2012

Miesto Narodenia: Krupina, Československo,

Miesto úmrtí: Bratislava, Slovensko

 

...více

Životopis

Herec Viliam Polónyi se narodil 6. července 1928 v Krupině u Zvolenu. Vystudoval obchodní školu a poté hrál ve Zlíně fotbal. Ze Zlína přestoupil do bratislavské Káblovky. Tady začal ochotnicky hrát divadlo, které mu učarovalo natolik, že se rozhodl mu věnovat profesionálně. Tehdy nebylo třeba mít herecké vzdělání, stačila ochotnická praxe a tak se přihlásil roku 1949 do konkurzu do nově vzniklého divadla ve Zvoleně, ve kterém uspěl a stal se tak profesionálem. Poté musel absolvovat základní vojenskou službu.

Po vojně nastoupil do bratislavské Nové Scény, kde hrál v činohře, v divadle pro děti a mládež a občas účinkoval i v operetě. Postupně se propracoval v úspěšného herce, který pravidelně vystupoval v televizních inscenacích, filmech i rozhlase, byť většinou nehrál hlavní role, ale jeho herecký talent byl nesporný. Ve filmu debutoval začátkem 50. let.

Divákům nejvíce utkvěl v paměti jako baťa Klimo ve filmu SEBECHLEBSKÍ HUDCI z roku 1975. Účinkoval ve více jak stovce slovenských i zahraničních filmech. Českým divákům se nejvíce připomene každoročně o Vánocích v pohádce O STATEČNÉM KOVÁŘI, kde po boku Vlada Müllera hraje kováře. Z dalších jeho filmů lze jmenovat: ROK NA DEDINE, PACHO, HYBSKÝ ZBOJNÍK, PÁNI SA ZABÁVAJÚ, VRAH ZO ZÁHROBIA, PUSTÝ DVOR, PLAVČÍK A VRATKO, TISÍCROČNÁ VČELA, SEDÍM NA KONÁRI A JE MI DOBRE.
ika.len: zomrel-herec-viliam-polonyi-84 rokov- 12.11.2012
12. 11. 2012 reagovat

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.