Michal Pavlata

Obrazok
    

Celkové hodnotenie

0.0/10 (0 hlasů)

Herec,   

Narodený: 15.7.1945

Miesto Narodenia: Kvasice, Československo,

 

...více

Životopis

„Samozřejmě, že jako každý herec i já chtěl tohle povolání dělat proto, abych byl slavný. No, a teď jezdíme na zájezdy třeba v sestavě Chýlková, Žilková, Polívka, Vetchý, Nárožný... a já. A protože nepiju, tak mě tam všichni mají za jejich šoféra. Přistupuje k tomu pak někdy i moc tisku, protože když si diváci přečtou moje jméno v programu, občas se zeptají: Nejste náhodou příbuzný toho novináře? Nebo nejste to snad přímo vy, Mistře?“ (z rozhovoru z webu Činoherního klubu)

Rodák z malé moravské vesničky Kvasice (okres Kroměříž) je nejen vynikající herec, ale také fejetonista (stálý spolupracovník Lidových novin), dlouholetý spolupracovní s rozhlasem, autor řady scénářů pro pořady o pop music a také autor textů písní např. skupiny Rangers. Vydal také 2 knihy, vyučuje na DAMU, je svobodný (podle jeho slov je už 35 let „svobodný“ s Evou Svobodovou) a bezdětný. K herectví byl veden svým otcem – ten chtěl mít v rodině profíka. Nakonec ale ve věku 50 let emigroval do Švýcarska, což se podepsalo nejen na jeho rodině, ale i na herecké kariéře Michala Pavlaty.

Studium herectví zakončil absolutoriem na DAMU v roce 1967. Od té doby prošel angažmá v divadlech v Kladně a v Mladé Boleslavi, pak na pražských scénách Divadla E. F. Buriana, ABC a Činoherního klubu, kde hraje doposud. Velký úspěch v Činoherním klubu sklidil např. rolí ve hře Osiřelý západ, která získala Cenu Alfréda Radoka (2002) a byla vyhlášena hrou roku a činoherní inscenací roku.

Před kamerou si svůj debut odehrál v roli Jana Zikmunda ve filmu BYLO ČTVRT A BUDE PŮL (1968). Ještě v tom samém roce následovala role technika Jindry v jednom z nejproslulejších filmů konce 60. let – ve filmu ŽERT. Následně se objevil i v TV filmu LIDÉ NA KŘIŽOVATCE (1971), jenže poté přišla doba normalizace a v 70. letech se před kamerou vyskytoval opravdu sporadicky, většinou v menších rolích – SVATBA BEZ PRSTÝNKU (1972), ZLÁ NOC (1973), BOTY PLNÉ VODY (1976) a 30 PANEN A PYTHAGORAS (1977).

V 80. letech se ve filmu také moc neobjevoval – zahrál si opět spíše malé role v méně známých filmech. Výjimkou byl UPÍR Z FERATU (1981) – zde si zahrál dr. Radka. Od roku 2004 se ve filmu objevoval už častěji. Zahrál si např. tchána ve filmu DUŠE JAKO KAVIÁR (2004), v TV filmu MASKA A TVÁŘ (2005), v roce 2006 ve filmech SWINGTIME a POSLEDNÍ VLAK a také v TV filmech OPERACE SILVER A a MUŽ A STÍN (oba z roku 2007).

„Máte krásný hlas, víte o tom? Pečujete o něj?“
„Hlas mám krásnej, ano. Tak krásnej, že je to někdy až na blití. Ten hlas je totiž pro některé tak profláknutý, že bariéra, která tím na jevišti vzniká, se dost těžko překonává. Jako bych slyšel: 'Ty nám tady nehraj starýho Mahona z Irska, ty jsi přece ten černoch ze seriálu Magnum, co tam lítá vrtulníkem.' A nepečuju o něj, abych odpověděl na celou vaši otázku.“
(z rozhovoru z webu Činoherního klubu)

Má velmi charakteristický hlas, díky kterému nadaboval více než 4 a půl tisíce rolí. Z původních českých kreslených pohádek jsme ho mohli např. slyšet mluvit Kubu v pohádce JAK ŠEVCI ZVEDLI VOJNU PRO ČERVENOU SUKNI. Ze zahraničních filmů jsme jeho hlas mohli slyšet např. v POLICEJNÍ AKADEMII, KDOPAK TO MLUVÍ 2, NĚCO NA TÉ MARY JE a spoustě dalších filmů.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.