Maurice Ronet

Obrazok   

Celkové hodnotenie

0.0/10 (0 hlasů)

Herec, Režisér,  

Narodený: 13.4.1927

Zemřel: † 14.3.1983

Miesto Narodenia: Nice, Alpes-Maritimes, Provence-Alpes-Côte d'Azur, Francie

Miesto úmrtí: Paříž, Francie

 

...více

Životopis

Na svět přišel jako Maurice Julien Marie Robinet, jediné dítě hereckého páru Émile Robineta a Gilberte Dubreuil. Na divadelních prknech poprvé stanul ve čtrnácti letech po boku svých rodičů v Guitryho hře „Le Deux couverts“. Studoval na pařížské konzervatoři, mj. u Jean-Louise Barraulta. Filmový debut si odbyl v roce 1949 ve snímku RENDEZ-VOUS DE JUILLET. Roli prý přijal jen proto, že mu ji scénárista a režisér Jacques Becker napsal přímo na tělo, svět filmu ho zvlášť nelákal. Po skončení natáčení se oženil s divadelní herečkou a dramatičkou Marií Pacôme a přestěhoval se s ní do Moustiers-Sainte-Marie v Provence, kde se v ústraní věnoval malování, psaní, hře na klavír a varhany a tvorbě keramiky. Nějakou dobu se živil prodejem svých obrazů, některé byly dokonce vystaveny spolu s díly Jeana Dubuffeta. Občas se ujal malé role ve filmech svých známých režisérů (např. Reného Wheelera nebo Yvese Ciampiho), uvažoval i o tom, že by sám zkusil režírovat. Postupem času zjistil, že největší tvůrčí uspokojení mu poskytuje právě herectví a rozhodl se definitivně pro tuto profesi.

Ronetova kariéra se brzy rozjela naplno. V letech 1955–1975 se objevil ve více než 60 filmech. Jeho doménou se staly rozporuplné a komplikované charaktery. Za všechny jmenujme např. vraha ve slepé uličce ve filmu VÝTAH NA POPRAVIŠTĚ, arogantního Philippa ve snímku René Clémenta V PLNÉM SLUNCI (kterým zahájil svou budoucí dlouholetou spolupráci s Alainem Delonem), spisovatele, bojujícího s depresemi a alkoholem v BLUDIČCE režiséra Louise Mallea, ktp. Boisfeurase ve ZTRACENÉ JEDNOTCE, sebejistého Harryho v Derayově BAZÉNU nebo politika na scestí ve SMRTI DAREBÁKA. Úspěšná byla i jeho spolupráce s Claudem Chabrolem (DEMARKAČNÍ ČÁRA, LA FEMME INFIDÈLE), Christian-Jaquem (LUCRÈCE BORGIA), Bertrandem Blierem (BEAU-PÈRE) nebo Terencem Youngem (POKREVNÍ PŘÍBUZNÍ). Jeho hereckými partnerkami byly mj. Romy Schneider, Jeanne Moreau, Brigitte Bardot, Nathalie Baye, Audrey Hepburn a Annie Girardot.

V roce 1964 usedl Maurice Ronet sám na režisérskou stoličku a pod jeho vedením vznikl detektivní příběh z Barcelony LE VOLEUR DE TIBIDABO, ve kterém zároveň ztvárnil i hlavní roli. Roku 1974 se ujal režie dokumentárního snímku VERS L'ÎLE DES DRAGONS, o čtyři roky později stál za vznikem filmové adaptace novely Hermana Melvilla BARTLEBY. V 70. letech se začal také věnovat produkci televizních pořadů a napsal dvě knihy: deník z natáčení dokumentu „L'ile des dragons“ a pojednání o herecké profesi „Le métier de comédien“.

Manželství s Marií Pacôme skončilo v roce 1956 rozvodem. V letech 1958-1960 chodil Ronet s herečkou Anouk Aimée, od roku 1977 až do své smrti žil s herečkou Josephine Chaplin, z tohoto vztahu pochází jeho jediný syn Julien (* 1980). Zemřel na rakovinu, měsíc před svými 56. narozeninami.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.