John Thaw


(John Edward Thaw)Obrazok
    

Celkové hodnotenie

nan/10 (0 hlasů)

Herec,   

Narodený: 3.1.1942

Zemřel: † 21.2.2002

Miesto Narodenia: West Gorton, Manchester, Anglie, Velká Británie

Miesto úmrtí: Luckington, Wiltshire, Anglie, Velká Británie

 

...více

Životopis

John Edward Thaw se narodil 1942 v Anglii ve West Gortonu. Otec byl řidičem nákladních aut. Matka Dorothy jej opustila, když mu bylo sedm let. Znovu se s ní setkal až o dvanáct let později. John měl těžké dětství. Jednak vyrůstal v nelehkém dělnickém prostředí, a také se musel starat o mladšího bratra Raye. Po čase začal dojíždět do Manchesteru, kde navštěvoval Střední průmyslovou školu pro chlapce. Po ukončení této školy byl v sedmnácti letech přijat na Královskou akademii dramatického umění, kterou úspěšně absolvoval. Po krátké pracovní činnosti se dostal k divadlu, se kterým uzavřel smlouvu.

Johnovi se začalo dařit. V roce 1962 jej totiž objevil i film. Byla to jen malá role, ale přišla. Jednalo se o adaptaci hry OSAMĚLOST PŘESPOLNÍHO BĚŽCE. Ještě téhož roku si zahrál v jiném filmu po boku Sira Laurence Oliviera. Dále se pak začal objevovat v televizních epizodách BBC, ve kterých hrál detektiva konstábla či vojenského policistu.

Herecky ho proslavil detektivní film REGAN (1974) a seriály DETEKTIV SWEENEY (1974 - 1978) a INSPEKTOR MORSE (1987 - 2000). Roku 1999 byl vyhlášen nejoblíbenějším hercem. K tomuto úspěchu přispěla právě postava inspektora Morseho. Epizody tohoto seriálu v roce 2000 pak viděl téměř každý třetí Brit. Za roli inspektora Morseho získal dvě ceny BAFTA.

Johnovou první ženou v letech 1964 - 1968 byla Sally Alexander. Z krátkého manželství zůstalo jen jedno dítě (herečka Abigail Abs). Roku 1969 se seznámil s herečkou Scheilou Hancoc, která se za něj po několika letech provdala. Z jejich manželství vzešla dcera Joanna. Třetí dceru Melánii John vyženil. Všechny jeho dcery jsou herečky. Byli spolu až do jeho smrti v roce 2002.

John byl (již od 12 let) závislý na kouření a alkoholu. Rok před smrtí, kdy vystoupal na vrchol slávy, byla u něj zjištěna rakovina jícnu, která ukončila jeho život v šedesáti letech. John Thaw byl jmenován (1993) královnou Alžbětou II. velitelem vynikajícího pořadí britské Říše.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.