Lily Tomlin


(Mary Jean Tomlin)Obrazok
    

Celkové hodnotenie

0.0/10 (0 hlasů)

Herec,   

Narodený: 1.9.1939

Miesto Narodenia: Detroit, Michigan, USA

 

...více

Životopis

Lily Tomlin se narodila 1. září roku 1939 v Detroitu otci Guyi Tomlinovi (továrenský dělník) a matce Lillie Mae (asistentka v nemocnici). Její rodiče byli baptisté a do Detroitu se přestěhovali během ekonomické krize. Po maturitě se Lily rozhodla absolvovat přípravná studia medicíny na Wayne State University, jichž ale brzy zanechala a vydala se na uměleckou dráhu. Zpočátku vystupovala ve stand-up comedy show v Detroitu a New Yorku, v roce 1965 se však konečně dočkala prvního vystoupení v TV, a to v THE MERV GRIFFIN SHOW.

Kariéru Lily Tomlin odstartoval seriál LAUGH-IN (1969-72), ve kterém se objevuje v roli vtipkující telefonistky Ernestine a pětileté drzé holčičky Edith Ann, která usazena v houpacím křesle vypráví zábavné historky. Po tomto seriálu následovaly vlastní TV pořady LILY (1973), LILY TOMLIN (1975) a LILY:SOLD OUT (1981). Během natáčení filmů a seriálů samozřejmě nepřestala vystupovat v jevištních show a stíhala se věnovat také hudbě, za album This Is a Recording získala roku 1971 cenu Grammy. Na tento úspěch Lily navázala dvakrát cenou Tony za pódiová vystoupení a třikrát cenou Emmy za výše zmíněné TV pořady. Na pódiových scénkách měla značný podíl životní partnerka Lily Tomlin, Jane Wagner.

Před filmovou kamerou se Lily zaskvěla hned při svém debutu, a to ve filmu NASHVILLE Roberta Altmana. Za roli zpěvačky Linnei Reese dokonce získala nominaci na Oscara. Dalším z uznávaných hereckých vystoupení je rozhodně role výstřední Margot Sperling v detektivce POSLEDNÍ PŘEDSTAVENÍ, za niž obdržela Stříbrného medvěda na MFF v Berlíně. Kvalitních výkonů podala Lily Tomlin během své kariéry bezpočet. V komediích (OD DEVÍTI DO PĚTI; MALÁ, MENŠÍ, JEŠTĚ MENŠÍ) dokázala naplno využít svého talentu a zkušeností a pro mnohé diváky se její role staly nezapomenutelnými.

V současné době se Lily Tomlin věnuje natáčení vzhledem k pokročilejšímu věku jen sporadicky. Pravidelně se objevuje pouze v roli Roberty v seriálu ZOUFALÉ MANŽELKY, krom hraní příležitostně dabuje menší role v animovaných filmech či seriálech. Od roku 2008 Lily píše příspěvky na ženský web wowOwow.com, kde probíhají diskuse o politice, kultuře a "drbech".
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.