...více

Životopis

Linda Hunt, rodným jménem Lydia Susanna Hunter, se narodila 2. dubna 1945 v Morristownu v New-Jersey. Její matka učila na Westport School of Music a současně doprovázela sborový kostelní chór. Její otec byl dlouhou dobu víceprezidentem naftařské společnosti na Long Islands. Posledním členem rodiny je další dcera Huntových Marcia. V době dospívání Linda přestala záhadně růst. Následně se zjistilo, že trpí nanismem (trpasličí vzrůst). Avšak nebyla na tom ještě tak nejhůře – měřila 145 cm a její výška jí o mnoho let později dopomohla k její životní roli, která jí vynesla i Oscara.

Po menších rolích v televizních filmech se Linda Hunt poprvé objevila i ve skutečném filmu – a to v muzikálu PEPEK NÁMOŘNÍK (1980) v hlavní roli s Robinem Williamsem. Následující role v jejím teprve druhém filmu jí přinesla nevídaný úspěch a slávu. Byla totiž obsazena do mužské role liliputánského kameramana Billyho Kwana ve válečném dramatu ROK NEBEZPEČNÉHO ŽIVOTA (1982) v hlavních rolích s Melem Gibsonem a Sigourney Weaver. Za svůj nenapodobitelný výkon si jako vůbec první herečka, která ztvárnila mužskou roli, odnesla Oscara v kategorii herečka ve vedlejší roli. Její výkon byl ohodnocen i nominací na Zlatý Glóbus ve stejné kategorii.

Linda Hunt je také velmi dobře známá v divadle. Za své jevištní výkony obdržela dvě ceny Obie a roku 1984 byla nominována na cenu Tony za hlavní roli v A.L. Kopitovu Konci světa. Mezi další divadelní role, které ztvárnila patří například: postava tety Dan ve hře W. Shawna Teta Dan a citrón, nedávná role sestry Aloysius ve hře J.P. Shanleyho oceněné cenou Tony Podezření a další.

Kromě svého malého vzrůstu je herečka známá také tím, že má nezaměnitelný a velmi zvučný hlas, který často doprovází různé televizní dokumenty, animované filmy a reklamy. Její sympatický hlas často zaznívá i z rádií. Herečka přijala nabídku společnost Walt Disney Freature Animation a propůjčila tak svůj hlas kreslené postavě babičce Willow z animovaného filmu POCAHONTAS (1995). Její hlas byl také k slyšení v televizních seriálech CARNIVA`LE a GAIA. Také návštěvníci Washingtonského International Spy Museum uslyší její hlas v úvodním filmu, který je každé skupině promítnut.

Filmu se věnuje už jen sporadicky. Především se objevuje v menších rolích. Můžeme ji vidět například v těchto snímcích: drama BOSTOČANKY (1984) – plné slavných hvězd: Ch. Reeve, V. Redgrave, J. Tandy, westerny SILVERADO (1985) a MAVERICK (1994), drama v hlavní roli s Kevinem Costnerem NA KŘÍDLECH VÁŽKY (2002) a další. Jejím posledním filmem, ve kterém se objevila nese název HORŠÍ UŽ TO NEBUDE (2006). Obsazení už mluví za vše: Dustin Hoffman, Qeen Latifah, Emma Thompson, Maggie Gyllenhaal atd. Více jak filmu se však věnuje práci v rádiu, dabingu a divadle. Svou osobou se ale neodmyslitelně zapsala do dějin kinematografie a na svá zasloužená ocenění může být jen pyšná.

Herečka Linda Hunt sice vnější krásou příliš neoplývá, zato vnitřní krásy má na rozdávání. Celému světu ukázala, že i s se zdravotním omezením může člověk dokázat velké skutky. Musí však sám chtít, musí mít pevnou vůli a trochu toho talentu.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.