Brian Blessed

Obrazok
    

Celkové hodnotenie

0.0/10 (0 hlasů)

Herec, Režisér,  

Narodený: 9.10.1936

Miesto Narodenia: Mexborough, hrabství York, Anglie, Velká Británie

 

...více

Životopis

„Proč dostávám takové role? Asi proto, že ostatní herci by je nedokázali zahrát. Nemají na to dost energie.“

Ačkoli Brian Blessed měří průměrných 177 centimetrů, na své okolí působí dojmem obra. Z určujících znaků jeho osoby uveďme především nesmírné charisma, zvučný hlas se silou hromu, smysl pro humor a dojem všestranné mohutnosti. Anglický filmový a divadelní herec, autor pěti knih, vášnivý horolezec a milovník dobrodružství, to je Brian Blessed.

Brian Blessed se narodil v severoanglickém Mexborough na podzim roku 1936, dětství prožil v hornické vesničce Goldthorpe, kde se jeho otec, William Blessed, věnoval činnosti obzvláště v té době nebezpečné - dobývání uhlí. Pro Briana chtěl lepší osud, ale když měl vážný pracovní úraz, musel jeho syn odejít ze školy a najít si práci. Brian tak byl nucen se již ve čtrnácti letech zapojit do pracovního procesu (pracoval mj. jako hrobník). V osmnácti letech se nervově zhroutil, ale s pomocí rodiny a přátel se mu podařilo opět se postavit na nohy, takže mohl absolvovat vojenskou službu - sloužil u Královského letectva jako parašutista.

K divadlu Brian přičichl už jako mladý chlapec, totiž ve školních představeních, a ta vůně se mu zalíbila. Není proto divu, že se snažil herectví věnovat systematičtěji, což se mu podařilo, když nastoupil na prestižní Bristol Old Vic Theatre School. Tam se také setkal se svým dlouholetým blízkým přítelem Patrickem Stewartem, se kterým jej mimo jiné spojuje láska k nesmrtelnému bardu Williamu Shakespearovi.

Koncem šedesátých let se začal zajímat o horolezectví a brzy se jeho pozornost stočila směrem k nejvyšší hoře světa. Na Everest se vydal celkem třikrát. Poprvé z toho byl film GALAHAD OF EVEREST (1991), podruhé, roku 1993, vystoupal do osmi a půl kilometru, čímž se stal nejstarším člověkem, který kdy dosáhl takové nadmořské výšky bez kyslíkového přístroje. Naposledy se na Everest podíval v roce 1996, opět s kamerou, když natáčel dokument pro britskou televizní stanici Channel 4. Brianovy sportovně-cestovatelské aktivity se však neomezují jen na horolezení, má za sebou cestu na severní pól nebo venezuelskou expedici Ztracený svět.

Brian Blessed je mohutnou osobností i co se týče uměleckého záběru. Činohra, muzikál, televizní inscenace, seriály, film – je toho málo, do čeho se „nenamočil“. Do filmového světa se z toho divadelního dostal, stejně jako mnoho jiných herců, přes televizní obrazovku. V sedmdesátých letech se začal objevovat v televizních inscenacích a seriálech (např. jako Augustus v JÁ, CLAUDIUS, 1976). Výrazná tvář i expresivní projev mu umožnily, aby brzy proniknul do povědomí diváků i filmových tvůrců. S jeho průlomem na filmovém plátně to však nebylo až tak jednoznačné, neboť i jeho zřejmě nejslavnější role prince Vultana v kultovním FLASH GORDONOVI (1980) byla rolí pouze vedlejší. To samé můžeme říct o jeho ztvárnění Lorda Locksleyho, otce slavného zbojníka z Sherwoodského lesa (ROBIN HOOD: PRINCE OF THIEVES, 1991), nebo ducha Hamletova otce v Branaghově adaptaci nejslavnějšího dramatu všech dob z roku 1996. A tak by se jeho kariéra možná dala vystihnout slovy „epizodní, ale nezapomenutelný herec“.

V současné době žije spolu se svojí ženou, herečkou Hildegardou Nielovou, v hrabství Surrey v jihovýchodní Anglii. Jejich dcera Rosalinda se rozhodla jít ve stopách rodičů, také se věnuje herectví.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.