Dana Elcar


(Ibson Dana Elcar)Obrazok
    

Celkové hodnotenie

0.0/10 (0 hlasů)

Herec, Režisér,  

Narodený: 10.10.1927

Zemřel: † 6.6.2005

Miesto Narodenia: Ferndale, Michigan, USA

Miesto úmrtí: Ventura, Kalifornie, USA

 

...více

Životopis

Podle jména se může zdát, že je Dana Elcar herečka. Jde ale o herce - známého hlavně díky jeho roli v seriálu MacGyver. Dana Elcar byl synem dánských přistěhovalců. Otec byl řezník a matka chůva. Navštěvoval University of Michigan. V roce 1948 se dal k americkému námořnictvu.

Elcarova herecká - hlavně televizní kariéra začíná v 50. letech. Dana Elcar se objevoval hlavně v TV filmech a v epizodních rolích v mnoha seriálech. Představil se v epizodách u nás známých seriálů: HARDCASTLE AND MCCORMICK, KNIGHT RIDER, A-TEAM a MATLOCK. Významnou roli hrál v seriálu MACGYVER. V tomto seriálu ztvárnil Petera Thorntona - MacGyverova nadřízeného a přítele. Mimo seriálů a televizních filmů se představil v malých rolích i ve filmech, kde hráli takoví herci jako: Jon Voight, Charles Bronson, Kirk Douglas, Henry Fonda. ve filmu PODRAZ si zahrál menší roli po boku R. Redforda a P. Newmana. Tyto filmy spadají do 60. a 70. let.

Hereckou kariéru Dana Elcar nuceně ukončil na začátku 90. let - v této době v důsledku zeleného zákalu (který byl způsoben cukrovkou) oslepl. Slepota přicházela postupně a tak i jeho role v MaCGyverovi byla upravena. Jako už slepý si zahrál na divadelních prknech ve hře Čekání na Godota. Následující citát je ze shromáždění národního sdružení slepých: "To, že ztrácíte zrak, neznamená, že zapomínáte, jak hrát."

Dana Elcar byl třikrát ženatý a třikrát rozvedený. Po jeho smrti po něm zůstala dlouholetá přítelkyně Thelma M. Garcia, syn Dane a 3 dcery Nora, Chandra a Marin. Jeho nejoblíbenějším filmem je Kmotr a seriálem Přátelé. zemřel v roce 2005 na zápal plic, který byl, stejně jako jeho slepota, důsledkem cukrovky.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.