Diane Keaton


(Diane Hall)Obrazok
    

Celkové hodnotenie

10.0/10 (1 hlas)

Herec, Režisér,  

Narodený: 5.1.1946

Miesto Narodenia: Los Angeles, Kalifornie, USA

 

...více

Životopis

Dvaašedesátiletá, velmi uznávaná herečka a bývalá partnerka Woodyho Allena Diane Keaton se narodil v Kalifornii v USA otci inženýrovi a matce fotografce. Studovala Santa Ana High School a Orange Coast College. Zároveň se také věnovala divadlu. Také se uplatnila v rockové skupině Roadrunners, s níž vystupovala do roku 1967. O rok později začala hrát na Broadwayi. Největší slávy se tam dočkala díky rockovému muzikálu Vlasy nebo díky broadwayské inscenaci komedie Woodyho Allena Zahraj to znovu, Same (právě při pracích na tomto projektu se s Woodym seznámila). Tato komedie měla takový úspěch, že byl v roce 1972 podle ní natočen stejnojmenný film opět s Woodym Allenem a Diane v hlavních rolích. Většího úspěchu se ale v tom roce dočkala díky filmu Francise Forda Coppoly Kmotr. Tento snímek získal Oscara za nejlepší film, stal se v té době nejvýdělečnějším snímkem všech dob a dodnes patří mezi nejuznávanější.

Po Kmotrovi už to s ní šlo skutečně nahoru, v roce 1973 se objevila v další Allenově komedii Spáč, roku 1974 zazářila ve druhém pokračování Kmotra, což opět získalo řadu Oscarů včetně toho za nejlepší film a opět vydělalo velké peníze. Rok 1975 ji přinesl roli v další Allenovce jménem Láska a smrt a o dva roky později dostala svou životní roli ve filmu Annie Hallová, za což obdržela Oscara. Sedmdesátá léta pak završila dalším vynikajícím filmem (jen tak mimochodem Woodyho Allena) – Manhattan. Úspěšný byl pro ni ještě rok 1982, kdy byla nominovaná na dalšího Oscara za film Rudí, kde si zahrála s Warrenem Beattym. Pak ale přišlo slabší období, které trvalo až do konce toho desetiletí a během kterého se Diane objevila jen v několika nepříliš známých filmech.

Comeback přišel v roce 1990 s posledním dílem Kmotra, který už sice nedostal Oscara za nejlepší film, ale byl alespoň v této kategorii na cenu nominován a stal se opět velkým kasovním trhákem, čímž pomohl ke comebacku kromě Dianě také režisérovi Coppolovi, kterému se v osmdesátých letech také příliš nedařilo. Rok na to zazářila v úspěšné rodinné komedii po boku Stevea Martina – Hlava rodiny, v roce 1993 se objevila po delší době v dalším Allenově filmu – Tajemná vražda na Manhattanu, po čemž následovalo úspěšné pokračování Hlavy rodiny a v roce 1996 se Diane objevila hned ve dvou zajímavých filmech. Tím prvním je Marvinův pokoj, kde hrála spolu s Meryl Streepovou a Leonardem DiCapriem a za svou roli byla nominována na Oscara, druhým snímkem je komedie Klub odložených žen, což byl pro změnu velký kasovní trhák. Pak si dala od herectví pauzu a občas se objevila v menší roli v nějakém průměrném filmu (Jiná láska, Taková rodinná romance) a v roce 2003 zazářila po boku Jacka Nicholsona v romantické komedii Lepší pozdě nežli později, z čehož se s více jak 120 miliony v amerických kinech stal velmi solidní hit a Diane zajistil další nominaci na Oscara.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.