Roddy McDowall


(Roderick Andrew Anthony Jude McDowall)Obrazok
    

Celkové hodnotenie

nan/10 (0 hlasů)

Herec, Režisér,  

Narodený: 17.9.1928

Zemřel: † 3.10.1998

Miesto Narodenia: Herne Hill, Londýn, Anglie, Velká Británie

Miesto úmrtí: Studio City, Kalifornie, USA

 

...více

Životopis

Roderick Andrew Anthony Jude McDowall se narodil 17.září 1928 v Herne Hill (Londýn). Jeho otec Thomas Andrew McDowall (skotského původu) byl úředníkem námořní obchodní společnosti. Jeho matka Winsfriede (irského původu) měla herecké ambice. Vyrůstal společně se svou sestrou Virginii (1927 - 2006). Oba rodiče byli fanoušci divadla a umění, takže Roddy od svých čtyř let začínal jako dětský herec v anglických filmech a reklamách. Vzdělání získal v londýnské St. Joseph's College. V roce 1940 opustil Londýn a společně s matkou a sestrou se přesunul do USA kde navštěvoval hereckou školu a uzavřel smlouvu se společností 20th Century-Fox.

V Hollywoodu se prosadil velmi rychle, již v roce 1941 se objevil ve snímku Johna Forda BYLO JEDNOU ZELENÉ ÚDOLÍ, kde ztvárnil postavu havířského syna Huwa Morgana. Skutečnou hvězdu z něj učinila role malého Joea Carraclougha ve filmu LASSIE SE VRACÍ (Fred M. Wilcox, 1943). Při natáčení se sblížil se svou mladičkou partnerkou Elizabeth Taylorovou, která se stala jeho dlouholetou přítelkyní.

V roce 1946 si poprvé vyzkoušel práci na jevišti v rámci letní přehlídky Shakespeare Festival v connecticutském Westportu. Divadlo mu učarovalo natolik, že v 50. letech omezil na téměř deset let filmovou kariéru a místo toho navštěvoval herecké kurzy Miry Rostovové, Davida Craiga, Bobbyho Lewise a věnoval se intenzivně divadlu. V roce 1953 debutoval na Broadwayi po boku Ethel Barrymoreové v Shawově komedii Misalliance.

Ve své bohaté kariéře hrál téměř ve 150 filmech pro kina a TV a přibližně stejný počet TV vystoupení v různých seriálech. Z jeho filmových rolí například : úloha opičího vědce Kornelia v proslulé sci-fi PLANETA OPIC (r. Franklin J. Schaffner, 1968), postava úslužného komorníka v psychothrilleru SMRTÍCÍ DECH ZIMY (r. A. Penn, 1987). Je laureátem ceny Emmy (1961) za speciál Not Without Honor i divadelní ceny Tony (1960) za broadwayské představení The Fighting Cock.

Byl velmi uznávaným portrétním fotografem. Jeho snímky byly publikovány například v časopisech Life, Vogue a Harper's Bazaar a byly vydány ve čtyřech souborných knihách. Vlastnil jednu z nejlepších soukromých sbírek starých filmů a filmových starožitností. Byl také aktivním členem Akademie filmového umění a věd. Roddy McDowall zemřel 3.října 1998 ve věku 70 let na rakovinu plic.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.