Edie Sedgwick


(Edith Minturn Sedgwick)Obrazok
    

Celkové hodnotenie

9.0/10 (1 hlas)

Herec,   

Narodený: 20.4.1943

Zemřel: † 16.11.1971

Miesto Narodenia: Santa Barbara, Kalifornie, USA

Miesto úmrtí: Santa Barbara, Kalifornie, USA

 

...více

Životopis

Herečka, modelka, můza... Edie Sedgwick byla velmi různorodá osoba. Její skutečné jméno znělo Edith Minturn Sedgwick. Její rodina byla velmi zámožná a mohlo by se zdát, že se narodila pod šťastnou hvězdou, ale jak už to tak bývá zdání klame. Mnoho jejich předků mělo významný podíl u historických momentů USA, ale u nich doma byste dobré vztahy hledali jen těžko.

V březnu 1965 poprvé potkala umělce a režiséra Andyho Warhola. Toto setkání jí změnilo život. Warhol točil film VINIL, který byl inspirován podle předlohy "Mechanického pomeranče" od Anthonyho Burgesse. V tomto snímku tvořily všechny postavy muži, přesto se Andy Warhol rozhodl, že tam Edie obsadí jako jedinou ženskou postavu. A tak začala jejich spolupráce. V podstatě každý jejich snímek např. POOR LITTLE RICH GIRL, OUTTER AND INNER SPACE, PRISON, LUPE, CHELSEA GIRLS, byl komerečně neúspěšný. Soustředili se pouze na filmy nezávislé a mnohé z nich nebylo ani možné spatřit mimo umělecké studio, které se jmenovalo "The Factory". Přesto ze z Edie stala opravdová hvězda. Média o ní neustále psaly. Stala se modní ikonou 60. let a hřála se na výslunní zájmu.

Poději se sblížila s Bobem Dylanem a začala se tak dostávat z Warholova vlivu, ale začala také užívat barbituráty a různé druhy tvrdých drog, které s oblibou konzumovala spolu s alkoholem. Jejím posledním film je drama "CIAO! MANHATTAN". a v průběhu jeho nátačení absolvovala několik léčení na psychiatrii. Natáčení začalo v dubnu 1967 a film byl dokončen r.1970. Edie zde vypoveděla svůj přiběh a také nahrála několik audio nahrávek, na které zaznamenala svoje další pohnuté osudy.

Při jedné z mnoha hospitalizací potkala Michaela Bretta Posta. Také byl na léčení a Edie si ho posléze vzala. Na jedné party ji rozrušil neznámý muž, který jí předevšemi urážel. Zavolala tedy svého manžela a ten ji odvezl domů. Dal jí prášky, které měla předepsané a druhý den ráno jí našel již mrtvou. Koroner její smrt označil za nehodu způsobenou pravděpodobnou akutní intoxikací barbituráty.

Edie Sedgwick zemřela 4 měsíce po své svatbě - 15.listopadu 1971 ve věku 28 let. Poslední léta svého života prožila opuštěná a bez peněz, přesto pro mnohé zůstala můzou a např. Bob Dylan o ní napsal několik písní (Just like a woman, Leopard-Skin Pill-Box hat...). Skupinu Velvet underground inspirovala k písni Femme Fatale. V roce 2006 byl podle ní zfilmován snimek FACTORY GIRL v hlavní roli se Siennou Miller a pro zajímavost herčka Kyra Sedgwick je její vzdáleneou sestřenicí.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.