Neil Gaiman


(Neil R. Gaiman)Obrazok
    

Celkové hodnotenie

nan/10 (0 hlasů)

Herec, Režisér,  

Narodený: 10.11.1960

Miesto Narodenia: Porchester, England, UK

 

...více

Životopis

Neil Richard Gaiman se narodil 10. listopadu 1960 v Hampshiru v Anglii. V současné době je jedním z nejúspěšnějších autorů fantasy a sci-fi knih, komiksů a filmů.

Gaiman pochází z rodiny polských Židů, která se usadila v anglickém Hampshiru. Jeho otec, David Bernard Gaiman, pracoval v obchodě se smíšeným zbožím a jeho matka, Sheila, byla lékárnice. Má dvě mladší sestry. Studoval na Fonthill School, Ardingly College a Whitgift School. Už jako malý obdivoval spisovatele jakými byli J. R. R. Tolkien nebo C. S. Lewis.

Po studiu se začal živit novinařinou. Pracoval pro londýnský Today, kde se zaměřoval právě na sci-fi a fantasy. Největší úspěch mu přinesla jeho komiksová série Sandman. Toto kultovní dílo, míchající mytologii, náboženství, literární odkazy a Gaimanovy fantazie, se stalo jedním z nejlepších ve svém žánru. Napsal několik kratších povídek, které se těšily obrovskému zájmu nejen čtenářů, ale také kritiky. Není se čemu divit, že za svůj talent získal sedmkrát cenu Will Eisner Comics Industry Award a také World Fantasy Award.

Gaiman však není pouze úspěšným autorem komiksů. Roku 1991 napsal scénář pro svůj seriál Neverwhere, který se těšil obrovské popularitě. Později vznikla také stejnojmenná knížka. Dále se věnoval povídkám, románům a básním.

Spolupracoval na řadě filmových scénářů. Jmenujme například MASKA ZRCADLA, anglický scénář k japonskému anime PRINCEZNA MONONOKE nebo například k nedávno vzniklému BEOWULFOVI.

Mezi nejslavnější adaptace jeho díla patří bezesporu fantasy pohádka HVĚZDNÝ PRACH, kterou jsme v našich kinech mohli shlédnout v průběhu minulého roku. Hlavní role zde ztvárnili Claire Danes, Robert de Niro nebo například úžasná Michelle Pfeiffer.

Žil spolu se svou ženou Mary T. McGrath a třemi dětmi (Holly, Maddy a Michaelem) v Minnesotě v USA. Od roku 2011 je manželem zpěvačky Amandy Palmer.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.