Avery Brooks


(Avery Franklin Brooks)Obrazok
    

Celkové hodnotenie

nan/10 (0 hlasů)

Herec, Režisér,  

Narodený: 2.10.1948

Miesto Narodenia: Evansville, Indiana, USA

 

...více

Životopis

Univerzitní profesor, herec, operní zpěvák, jazzový hudebník a režisér. Narodil se v roce 1949 v Evansvillea a od osmi let vyrůstal v Gary, v Indianě, ve velmi muzikální rodině. Jeho otec, Samuel Leon zpíval ve sboru a jeho matka Eva Lydia Crawford (pianistka a ředitelka chóru) byla jedna z prvních afro-američanek, která získala na Northwesternské universitě magisterský titul v oboru hudby. Jeho strýc byl zase jedním z původních členů skupiny Delta Rhythm Boys. Proto nebylo moc velké překvapení, že se Brooks rozhodl pro kariéru v oblasti divadelního umění. Navštěvoval Indiana University a Rutgers University. Získal bakalářský titul z umění a poté pokračoval jako učitel výtvarného umění, herectví a režie. Od roku 1972 učil na Rutgers University, kde byl divadelním profesorem.

Po škole Brooks začal také pracovat v divadle. Během druhé poloviny sedmdesátých let se Brooks objevil v mnoha divadelních představeních. Účinkoval, mimo jiné, v Shakespearově Othellovi, kde hrál titulní roli a ve hře Sen noci svatojánské. Zpíval rovněž titulní roli v opeře Anthonyho Davise "X: Život a doba Malcolma X." V roce 1994 se stal uměleckým ředitelem Národního Black Arts Festivalu v Atlantě, stát Georgia. O dva roky později mu byl udělen čestný doktorát v oboru výtvarného umění v Oberlin College a za další dva roky dostal čestný doktorát v oboru výtvarného umění od Buffalo State University. Během vyučování na Rutgers University, se Brooks ovšem také věnoval svým hudebním kořenům. Vystupoval v Montrealu na Mezinárodním jazzovém festivalu s Jon Hendricksem a natočil album se saxofonistou Jamesem Spauldingem jako pocta Duke Ellingtonovi.

Jeho televizní kariéra začíná v roce 1984 filmem SOLOMON NORTHUP'S ODYSSEY. V roce 1985 dostává roli v seriálu SPENCER: FOR HIRE. Ten se stává v Americe velice populární a z Brookse je rázem hvězda. Jeho postava má u diváků takový úspěch, že se po čtyřech letech dočká vlastní série. Bohužel seriál A MAN CALLED HAWK skončí hned po první sezóně. Během několika dalších let Brooks pracuje na různých televizních a video projektech. A v roce 1993 si zopakuje roli Hawka ve čtyřech TV filmech navazujících na seriál SPENCER: FOR HIRE. Přichází STAR TREK: HLUBOKÝ VESMÍR DEVĚT. Při konkurzu na hlavní roli v nové sérii STAR TREKU poráží dalších sto účastníků všech barev pleti. Stává se tak jedním z mála černých herců, kteří hrají hlavní roli v televizní sérii. Od začátku vysílání je velmi populární jak u kritiky, tak u diváků. Během následujících sedmi let získá dvě nominace na Cenu pro nejlepšího herce v dramatickém pořadu a jednu na Cenu pro nejlepšího televizního herce.

Velmi nerad poskytuje rozhovory. „Nejsem ještě tak starý, abych řekl něco moudrého, ale možná až mi bude sedmdesát budu mít co říct ...“ Brooks si po skončení STAR TREKU zahrál i ve filmu. V roce 1998 natočil hned dva. BIG HIT s Markem Wahlbergem (produkce: Wesley Snipes a John Woo) a KULT HÁKOVÉHO KŘÍŽE s Edwardem Nortonem v hlavní roli. V roce 2001 si zahrál 15 MINUT s Robertem de Nirem a Karlem Rodenem. Namluvil též komentář k dokumentárnímu seriálu PUTOVÁNÍ S DINOSAURY (1999-2001). Od roku 1976 je ženatý a s manželkou Vicki (asistentka děkana) má tři děti (dceru Ayanu a syny Cabrala a Asanteho). V poslední době se soustředí na divadlo, kde účinkuje hlavně v Shakespearovských inscenacích.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.