Jack Nance


(Marvin John Nance)Obrazok
    

Celkové hodnotenie

nan/10 (0 hlasů)

Herec,   

Narodený: 21.12.1943

Zemřel: † 30.12.1996

Miesto Narodenia: Boston, Massachusetts, USA

Miesto úmrtí: Pasadena, Kalifornie, USA

 

...více

Životopis

Marvin John Nance, narozen irským předkům 21. prosince 1943 v Bostonu, v Massachusetts, je znám jako Jack Nance a někdy také jako John Nance. Byl vychován v Dallasu, v Texasu, kde absolvoval South Oak Cliff High School. Nepokračoval však ve šlépějích svého otce, který byl výkonným ředitelem speciálního velkoobchodu Neiman Marcus, nýbrž po osm let vystupoval v American Conservatory Theater v San Francisku. K filmu se mohl dostat již v roce 1967, kdy byl do poslední chvíle zvažován pro hlavní roli ve filmu THE GRADUATE, kterou nakonec dostal Dustin Hoffmann.

V Philadelphii v roce 1970 vystupoval v tamějším divadle a poprvé se potkal s Davidem Lynchem. Ten se rozhodl obsadit Jacka Nance do hlavní role filmu ERASERHEAD (1977), za kterou dostával 25 dolarů týdně. Film měl být natočen za šest týdnů, ale kvůli omezenému rozpočtu a technickým komplikacím trvalo natočení filmu téměř pět let. Během té doby se r. 1976 rozvedl s herečkou Catherin E. Coulsonovou, která později hrála v Lynchově Twin Peaks.

Poté se Jack Nance r.1980 přestěhoval do Los Angeles, ale zůstal na dobré vlně s Davidem Lynchem, který ho obsadil do všech jeho dalších filmů, kromě Sloního muže (THE ELEPHANT MAN (1980)). Hrál tedy malé a podpůrné role ve filmech DUNE (1984), BLUE VELVET (1986) či WILD AT HEART (1990), nebo hrál jednoho z kovbojů v Lynchově krátkometrážním filmu THE COWBOY AND THE FRENCHMAN (1988). Nechaje si narůst malý bílý knírek, jeho obličej k zakřivenému úsměvu a hmyzím očím dostal nový objekt a tak byl výrazný ve všech svých filmech.

Nejznámější je z Lynchové Mazací hlavy a ze seriálu TWIN PEAKS (1990-1991), kde hrál postavu Petera Martella, předáka na pile, který byl pod pantoflem. Ve filmu TWIN PEAKS: FIRE WALK WITH ME (1992) si svojí roli zopakoval, ovšem jeho scény byly smazány. Mezi natáčením Twin Peaks se oženil s Kelly Jean Van Dykeovou, dcerou amerického baviče Jerry Van Dyka. Ani ne za půl roku ovšem jeho žena za bouřlivého dne doma spáchala sebevraždu oběšením.

Sám Jack Nance zemřel za podivných okolností poté, co se objevil ve svém úplně posledním filmu THE LOST HIGHWAY (1997) od Davida Lynche. 29. prosince 1996 se vracel nad ránem opilý domů a na parkovišti v Jižní Pasadeně v Kalifornii se potkal se dvěma latinoameričany, kterým řekl, ať se ostříhají a najdou si práci. Jeden z nich ho praštil do oka tak mocně, až Jackovi spadly brýle. Když později obědval s přáteli, ptali se ho na jeho monokl, tak jim řekl, co se stalo. Potom si začal stěžovat na bolest hlavy a odešel domů. Zranění vyústilo v subdurální hematom, který si vyžádal jeho smrt. Druhého dne ho přítel v koupelně našel již mrtvého. Pitva prokázala hladinu alkoholu třikrát vyšší než povolenou pro řízení a proto někteří tvrdí, že se Jack Nance prostě opil a sám se někde praštil do hlavy.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.