Rip Torn


(Elmore Ruel Torn Jr.)Obrazok
    

Celkové hodnotenie

0.0/10 (0 hlasů)

Herec, Režisér,  

Narodený: 6.2.1931

Miesto Narodenia: Temple, Texas, USA

 

...více

Životopis

Rip Torn, vlastním jménem Elmore Rual Torn se narodil 6. února 1931 v Templu, stát Texas jako syn Thelmy Mary a Elmore Ruala Tornových. "Rip" je rodinné jméno předávané v mužské linii Tornů z generace na generaci už po dlouhá léta. Ještě ve věku teenagera byl často přezdíván Skippy. Rip studoval na Texaské A&M University, kterou úspěšně zakončil v roce 1952. Mladý Rip byl velice naivní a po studiích se vydal “stopem” do Hollywoodu s jasným cílem, stát se filmovou hvězdou, vydělat peníze a koupit si ranč. Úspěch však nepřišel přes noc, proto musel vystřídat mnoho pracovních míst, aby se uživil.

V roce 1956 přišel jeho filmový debut ve snímku BABY DOLL. Torn se začal o herectví zajímat trochu hlouběji a odjel do New Yorku, kde studoval herectví ve hereckém studiu pod vedením Lee Strasberga. V New Yorku se věnoval i tanci. Své jméno konečně proslavil na konci padesátých let v televizních show. Jeho kariéra se začala rozjíždět. Torn dostával další a další nabídky, už I na významější role. Například ve filmu PAHOREK PORK CHOP (1959) si zahrál po boku Gregoryho Pecka.

V šedesátých letech ztvárnil mnoho charakterních rolí. Dokonce pro něj byla napsána I role právníka ve známé road movie EASY RIDER (1969), avšak Torn se dostal v jedné newyorské restauraci do menší výměny názorů s Dennisem Hopperem, který na Torna nakonec vytáhl nůž. Z tohoto důvodu byl Torn ve filmu nahrazen Jackem Nicholsonem.

Role Ripa Thorna byly především v dramatech. Asi jedna z jeho nejlepších byla role zpěváka ve filmu PAY DAY (1972). Další velkou roli měl vel filmu CROSS CREEK (1983), za kterou byl nominován na Oscara za nejlepší herecký výkon pro herce ve vedlejší roli.

Jako mnozí další herci, I Torn si zkusil režii. V roce 1988 představil světu svůj debut TELEFÓN, v němž se objevila v hlavní roli Woopi Goldberg. Film se však s úspěchem nesetkal, tak možná proto zůstal Rip u toho co umí.

Ani v devadesátých letech a v novém tisíciletí neměl Rip o rozmanité filmové role nouzi. Nemá význam je tu všechny vypisovat. Raději uvedu ještě několik zájímavostí o tomto herci. Je bratrancem herečky Sissy Spacek, kterou právě on přivedl k herectví. Byl čtyři roky ženatý s Ann Wedgeworth a měl s ní jedno dítě. Po rozvodu s ní si vzal herečku Geraldine Page, se kterou žil až do její smrti v roce 1987, spolu vychovali dceru a dva syny. V součastnosti žije s další herečkou Amy Wright, se kterou má dvě dcery.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.