Wah Yuen


(Wong Shing)Obrazok
    

Celkové hodnotenie

0.0/10 (0 hlasů)

Herec,   

Narodený: 2.9.1950

Miesto Narodenia: Tianjin, Čína,

 

...více

Životopis

Wah Yuen (vl.jm. Yung kai Chi) se narodil v Honk Kongu 2. Září 1950. Již od útlého věku sledoval akční filmy ve kterých mu učarovalo umění kung fu které začal sám cvičit. Z bratrů a sester si dělával boxovací pytle stejně tak ve škole ze spolužáků. Jeho matka po častých stížnostech ze školy na jeho agresivitu a nemravnost jej radši přihlásí v osmi letech do Čínské dramatické akademie. Jeho mistrem se stává legendární Yu Jim Yuen jehož příjmení přijal za své stejně jako další početný neméně známý komparz. Tehdy se poprvé setkává a spolupracuje s Jackie Chanem, Sammo Hungem, Biao Yuenem, Corey Yuenem atd. Wah prošel stejně jako ostatní tvrdým výcvikem a patřil mezi nejlepší žáky. Už jako dítě udivoval svou mrštností a při studiu své kolegy nechával stát v úžas. Na jeho nesporný talent vzpomíná samotný Jackie Chan: ¨Když jsme dělali zmrazení a museli stát hodiny nehybně jako socha on vždycky vyhrál zatím co ostatní vysílením odpadávali. Mohl stát na jedné ruce neuvěřitelně dlouho. Když Mistr Yuen řekl udělejte si přestávku dál stál hlavou dolů, protože usnul. Byl to opravdový mistr bojových postojů a forem.¨

Po deseti letech tvrdého drilu je zvolen nejlepším studentem a plní si tak svůj sen. Jeho cesta stejně jako u ostatních akrobatů vede k filmu kde se zpočátku uplatňuje především jako vynikající kaskadér a akční choreograf jenž si v této branži brzy vydobyje zvučné jméno. Přestupuje ke Golden Harvest a nastává tak dlouholetá (1970-1980) éra dablování, kdy ve filmech zaskakuje hlavní protagonisty v náročných scénách. Za zmínku stojí jeho scéna s cedulí  “No dogs and Chinese allowed”  ve FIST OF FURY (1972) s Brucem Lee se kterým také spolupracoval a zaskakoval jej v mrštnějších sekvencích. V ENTER THE DRAGON (1973) v úvodní bojové scéně Lee  vs Sammo Hung předvádí dablér Wah Yuen elegantní salto vzad, dále povedený přeskok dvojitým saltem přes mnichy a v souboji Lee vs O´Hara (Bob Wall) ukazuje zpomalené salto vzad s kopem. Jako hosta ho spatříme ve scéně s hozeným jablkem při Hanových hodech a účast má i ve finální hromadné bitce. Díky podobné muskulaci a tělesné stavbě se nabízela další spolupráce kterou předčasně ukončila smrt Bruce Leeho, který sám smekal klobouk před bojovým uměním a pestré akrobacií šlachovitého přesto svalnatého Wah Yuena a jeho dvojitým saltům. Málo se ví, že spolu s legendárním Lam Ching Yingem patřil do úzkého výběru bojovníků, akčních choreografů, kaskadérů a přátel se kterými Bruce Lee plánoval zajímavou budoucnost.

Wah Yuen po smrti Bruce Leeho během následujících ´70tých let  se jako herec mihne v desítkách kung fu snímcích přesto se aktivněji podílí na choreografii a akčních scénách. Jeho neotřelá mimika a neokoukaná řeč těla jej postupem času předurčila spíše k záporným rolím s pokřiveným charakterem kterého si všimli i režiséři John Woo či Yuen Woo Ping. Wah Yuen už v té době patří mezi nejzběhlejší bojovníky ovládajíc mnoho odnoží kung fu mimo jiné efektivní Orlí Pařáty, Taekwondo, Hapkido, Bak Mei a různé techniky Jížních pěstí, Hung gar, Jet Kune Do, mimo jiné ovládal i boj se zbraněmi (Kobudo). Spoustu scén se neobešlo bez zranění v jednom interwiev Wah vzpomíná: ¨V jednom šermířském filmu jsem měl skočit z šestého patra pagody. Zkoušky proběhly v pořádku a pak byla přestávka na oběd. Posléze se šlo na plac natáčen scénu. Tak běžím a skáču z pagody a v letu si uvědomuji, že komparz přestěhoval crash rohože, protože na nich během oběda seděli a nedali je zpátky. Snažil jsem se ve vzduchu přetočit a BOOOM! Do země jsem udělal díru a dost ošklivě si zlomil obě nohy.¨

Krom Sammo Hunga spolupracuje s nejlepším choreografistou ze Shaw Brothers Tong Gaaiem a stává se ke konci ´70. let jeho hlavním asistentem a tajnou zbraní. Díky svým fyzickým schopnostem se významně podílí na filmech režisérů Chang Cheha, Lau Kar Leunga či Chor Yuena a zaskakuje jak ve vteřinových záběrech tak v delších soubojích s meči např. Ti Lunga, Lo Lieha či Tony Laua. Wah Yuen strávil v Shaw Brothers témeř deset let kdy se podílel přibližně na 40ti filmech ikdyž jako herce ho šlo vidět spíš jen z dálky, zezadu nebo v přestrojení. Větší prostor jako herec a občasný režisér má v nadcházejících ´80. letech, ale hereckou všestrannost a bojové umění lze nejvíce docenit až na přelomu ´80. a ´90. let mezitím hraje i v celkem úspěšných hororech. Čím je starší získává zajímavější role, které si sám upravuje a vylepšuje tak charakter chladných gestapáckých postav, nechává si narůst knír a posléze bradku čímž své vizáži přidává na důležitosti stejně jako stylem kouření doutníků, účesů a zlým smíchem které utkví v paměti stejně jako epické bitvy s Biao Yuenem. Znovuobnovená spolupráce se Sammo Hungem mu přihrává hlavní role gangsterů, které vylepšuje až bizarním darem komického repertoáru a krade si tak scény pro sebe čehož si začíná všímat i veřejnost. Svůj bojový arzenál předvede v plné míře v EASTERN CONDORS (1987), DRAGON FOREVER (1988) nebo ICEMAN COMETH (1989).

Wah Yuen ač flexibilně vytížená lidská rekvizita je mezi herci dobře znám pro své všestranné kvality pro veřejnost už sice méně si po dvaceti letech tvrdé práce přiznává, že je načase se věnovat i rodině a v ´90. letech natáčí už méně přesto úspěšně jak v komerčních kung fu komediích tak ve vážnějších filmech s bojovou tématikou. I když mu je už přes 40 let jeho pružnost a mrštnost je v ´90. letech stále udivující o čemž mohou vyprávět jak tehdejší star Jet Li, Stephen Chow tak legendární taekwondista Jerry Trimble s nejrychlejším kopem na světě (190 km/h), který se utká s Wah Yuenem hned v úvodním střetu ve filmu MISTR (1992). Jako herec má největší roli v POLICE STORY 3.(1992), kde ztvárňuje gangstera jménem Panther, kterému z vězení pomáhá tajný policajt Jackie Chan spolu s Michelle Yeoh. V roce 1997 se Wah Yuen s rodinou z obav z předání do komunistické Číny raději stěhuje do Kanady a čím dál více se objevuje ve své vlastní televizi TV WAH. V roce 2004 Wah Yuen získal v Hong Kongské výroční soutěži cenu jako nejlepší herec ve vedlejší roli ve filmu Kung-fu mela (2004).

  

Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.