John Gielgud


(Arthur John Gielgud)Obrazok
    

Celkové hodnotenie

nan/10 (0 hlasů)

Herec, Režisér,  

Narodený: 14.4.1904

Zemřel: † 21.5.2000

Miesto Narodenia: Londýn, Anglie, Velká Británie

Miesto úmrtí: Wotton Underwood, Anglie, Velká Británie

 

...více

Životopis

Britský herec, režisér, zpěvák a producent se narodil 14. 4. 1904 v Londýně, Anglie. Pocházel ze známé rodiny divadelníků, mezi předky z matčiny strany figurovali významní britští herci (Kate, Ellen, Marion a Fred Terryovi). Vyrůstal jako třetí dítě ze čtyř v rodině burzovního agenta polského původu. John Gielgud byl od dětství fascinován prostředím divadla, ale spíš než o herce se zajímal o scénografii. V období 1922-23 absolvoval Královskou akademii dramatických umění v Londýně.

Počátkem 20. let zahájil profesionální kariéru na divadle, kde se proslavil vedle Laurence Oliviera a Ralpha Richardsona jako jeden z největších shakespearovských tragédů tohoto století. V letech 1922-24 se připojil k divadelní společnosti Jamese Bernarda Fagana a v roce 1928 ho angažoval Harcourt Williams do londýnského divadla Old Vic, na jehož scéně pak vytvořil mj. titulní party v Shakespearových hrách Richard II. (1929), Romeo a Julie, Hamlet (1929-30), Macbeth (1930), Král Lear (1940). Rokem 1928 se poprvé představil na divadle v New Yorku, kde pak slavil úspěch se svým Hamletem. V roce 1937 založil svůj první vlastní soubor, s nímž se orientoval zejména na shakespearovský repertoár. V letech 1959-60 podnikl třináctiměsíční turné po USA s vlastním shakespearovským programem nazvaným Životní období člověka.

Zároveň s rozsáhlou divadelní činností rozvíjel od pol. 20. let své herecké aktivity rovněž ve filmu, kde na sebe výrazněji upozornil úlohou tajného agenta Richarda Ashendena ve špionážním dramatu SECRET AGENT (režie A. Hitchcock). Za roli Cassia ve snímku JULIUS CAESAR (režie J. Mankiewicz) získal cenu BAFTA 1953, kterou obdržel také o jednadvacet let později díky úloze sluhy amerického milionáře Beddoese v adaptaci detektivního románu Agathy Christie VRAŽDA V ORIENT-EXPRESU (režie S. Lumet). Z plejády historických osobností, jímž propůjčil na filmovém plátně svou podobu, vyniká mj. postava francouzského krále Ludvíka VII., za jejíž ztvárnění ve filmové verzi stejnojmenné hry Jeana Anouilhe BECKET (režie P. Glenville) byl nominován na Oscara 1964. Nevyhýbá se však ani komediálnímu žánru, jak o tom svědčí úloha mudrlantského komorníka Hobsona, jež mu vynesla Oscara, ve ztřeštěné romantické komedii o nezdárném milionářském synovi ARTHUR (režie S. Gordon). Pro svůj přísný a vznešený výraz tváře byl častokrát obsazován do rolí autoritativních profesorů (OHNIVÉ VOZY), lékařů (JOSEPH ANDREWS, SLONÍ MUŽ) a ctihodných aristokratů (ÚTOK LEHKÉ KAVALERIE, VRAŽDA NA ÚROVNI, GÁNDHÍ, VÍC NEŽ DOST). Strhující portrét umírajícího intelektuála, pronásledovaného trýznivými vidinami své minulosti a svých bližních, podal v postavě smrtelně nemocného spisovatele Cliva Langhama, na jehož narozeniny se u něho sejdou příbuzní, v psychologickém dramatu PROZŘETELNOST (režie. A. Resnais). Poněkud odlišným způsobem se loučí se životem jiný jeho hrdina, věhlasný americký dirigent polského původu John Lasocki, který umírá během svého hostování v rodném Polsku, kde osudově zasáhne do manželské krize dvou hudebníků (Krystyna Janda a Andrzej Seweryn), v komorním psychologickém dramatu DIRIGENT (režie A. Wajda). Nezanedbatelné je také jeho působení v TV, kde vytváří obdobné typy postav jako ve filmu.

Roku 1953 byl povýšen do šlechtického stavu a v roce 1974 se stal uměleckým ředitelem londýnského divadla National Theatre. Komik je jedním z mála umělců, který vyhrál Oskara, Emmy Grammy a Tony Award. Své vzpomínky, zkušenosti a postřehy o divadle shrnul do několika knih. Byl znám jako ochránce zvířat a věnoval se také charitě. John Gielgud byl homosexuálem, více jak 30 let žil s partnerem Martinem Henslerem. Byl tvůrčí až do své smrti dne 21. 5. 2000, zemřel ve věku 96 let.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.