Michel Galabru

Obrazok
    

Celkové hodnotenie

0.0/10 (0 hlasů)

Herec,   

Narodený: 27.10.1922

Miesto Narodenia: Safi, Maroko, Francouzská Severní Afrika

 

...více

Životopis

Prožil bouřlivé mládí a původně se chtěl stát fotbalistou. Po maturitě ale odešel do Paříže, kde se živil mimo jiné jako pojišťovací agent nebo uvaděč v Théatre National Populaire. Začal se zajímat o literaturu a divadlo a studoval herectví na pařížské Konzervatoři. Po třech letech ho ukončil jako nejlepší absolvent oboru moderní a klasické komedie a v roce 1950 se stal členem divadla Comédie Francaise. Hrál především v klasickém repertoáru (Moliére, Shakespeare, Feydeau) a v angažmá vydržel sedm let. Později dal přednost kabaretu a filmování, na jeviště se vracel jen sporadicky.

Galabru svou vizáží obyčejného Francouze, jakého lze na ulici minout bez povšimnutí, nikdy neodpovídal představám o filmové hvězdě. Přesto patří k suverénně nejobsazovanějším francouzským hercům. Od začátku padesátých let byl obsazován spíš opatrně do epizodních rolí, až došlo na výraznější figurku otce jednoho z chlapců v KNOFLÍKOVÉ VÁLCE. Nabídky se začaly hrnout a byla mezi nimi i jedna klíčová od režiséra Giraulta - velitel ČETNÍKA ZE SAINT TROPEZ. Rotmistr Gerber, který vede svůj úřad s línou blahovůlí a z letargie ho vyruší až posila sboru o agilního strážmistra Cruchota, v němž vycítí konkurenci, nadlouho určil žánr i charakter jeho dalších postav. V dlouhé řadě komedií ztvárňoval postavy navenek autoritativních mužů, kteří na své okolí pouštějí hrůzu, aby zachovali zavedený status quo a předešli případné revoltě. Kromě Gerbera do této skupiny patří třeba hokynář Emil, brojící proti konkurenci sousedního nákupního centra ve VELKÉM BAZARU, konzervativní politik, jemuž dcera úzkostlivě tají, že jejího nastávajícího vychoval homosexuální pár v adaptaci divadelního hitu LA CAGE AUX FOLLES nebo hlava hudebnické rodiny ve válečné komedii DĚDA SE DAL NA ODBOJ. Velkou popularitu mu přinesla i titulní role pana Juliena ve VRÁTNÉM OD MAXIMA, kde má jako portýr pověst šedé eminence luxusního pařížského podniku, zatímco doma pokorně podléhá příkazům své ženy.

V bezmála dvou stovkách filmů, které natočil, jsou komedie v jednoznačné přesile, ale čas od času dostal Galabru i nečekanou příležitost mimo svůj žánr. V sedmdesátých letech diváky i odbornou veřejnost šokovala jeho studie vyšinutého vraha dívek Bouviera v kriminálním dramatu SOUDCE A VRAH, za niž byl odměněn Césarem 1977. Další nominace na tuto cenu mu vynesly výhradně role ve "vážných" filmech: policejní komisař Gesberg v Bessonově filmu SUBWAY, vynálezce smrtících paprsků Albert ve fantaskním filmu KAMIKADZE, nešťastný stařík, pátrající po zmizelém vnukovi v dramatu SANS DÉFENS a kolaborantský šmelinář ve snímku URANUS.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.