Nathalie Baye

Obrazok
    

Celkové hodnotenie

nan/10 (0 hlasů)

Herec,   

Narodený: 6.7.1948

Miesto Narodenia: Mainneville, Francie,

 

...více

Životopis

Nathalie Marie Andreé Baye je francouzská filmová, televizní a divadelní herečka. Narodila se v městečku Mainneville, v departementu Eure, v Normandii, otci Claudeu Bayeovi a Denise Coustet, dvěma uměleckým malířům. Ve 14 letech se přihlásila na taneční školu v Monacu. O tři roky později odjela na turné s taneční společností do USA. Po návratu do Francie pokračovala s tancem, přihlásila se na školu Course-Simon a také byla přijata na Conservatoire, kde graduovala v r.1972 s druhou cenou v komediálním žánru, drama-komedii a zahraničním divadle. Po ukončení tanečního a divadelního vzdělání, začala Baye hrát již od roku 1970.

Objevila se v téměř 70 filmech. Vyhrála čtyři ceny César Awards za filmy SAUVE QUI PEUT (LA VIE) (1980), UNE ÉNTRANGE AFFAIRE (1981), LA BALANCE (1982) a LE PETIT LIEUTENANT (2005). Na tyto ceny byla ještě 5x nominována. Její druhé filmové vystoupení bylo ve filmu TWO PEOPLE (1973) režírované Robertem Wisem. Diváckému publiku začala být známější díky roli skriptové asistentky ve filmu LA NUIT AMÉRICAINE ( Day for Night ) (1973) pod taktovkou Francoise Truffata. V průběhu 70.let hrávala zaškatulkované role milých děvčat z provinčních oblastí.

V roce 1981 vyhrála svého prvního Césara za nejlepší herecký výkon ve vedlejší roli v již zmíněném filmu SAUVE QUI PEUT (LA VIE) režiséra Jeana-Luca Godarda. Pak následovaly filmy LA RETOUR DE MARTIN GUERRE a LA BALANCE. Další dva Césary vyhrála za nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli ve filmu UNE ÉTRANGE AFFAIRE ( A STRANGE AFFAIR ) a za nejlepší hlavní ženský herecký výkon ve filmu LA BALANCE (1982).

Její čtyřletý partnerský vztah s hercem Johnnym Hallydayem z nich udělal hvězdný pár celebrit a jejich dcera Laura Smet je taktéž herečkou. Po změně image streetwalkerky ve filmu La Balance, rozšířila svůj repertoár o mnohem obskurnější role ve filmech J’ÉPOUSÉ UNE OMBRE a EN TOUTE INNOCENCE. V r.1986 se vrátila na divadelní prkna ve hře Adrian Monti. V r.1999 byla na festivalu v Benátkách oceněna jako nejlepší herečka ve vedlejší roli za film UNE LIAISON PORNOGRAPHIQUE a v r.2000 hrála ve vítězném filmu VÉNUS BEAUTÉ (Institut) režiséra Tonieho Marshalla. Spolupracovala i s režiséry Claudem Chabrolem či Stevenem Spielbergem. Zajímavosti: - na mezinárodním ženském filmovém festivalu v Créteile jí byl vzdán hold za jeji filmovou práci - její manažer je Dominic Besnehard - byla členkou poroty na MFF v Cannes v r.1996 - absolvovala CNSAD ( National Conservatory of Dramatic Arts of Paris) - s rockovou legendou Johnnym Hallydayem žila od r.1982 do r.1986 - v 17 odjela na turné s taneční společností po Spojených Státech - v současnosti žije s francouzským hercem Phillipem Léotardem
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.