Jean Rochefort


(Jean Raoul Robert Rochefort)Obrazok
    

Celkové hodnotenie

0.0/10 (0 hlasů)

Herec, Režisér,  

Narodený: 29.4.1930

Miesto Narodenia: Dinan, Côtes-d'Armor, Francie

 

...více

Životopis

Typický Francouz filmového plátna, původním jménem Jean Raoul Robert Rochefort se narodil 29. dubna 1930 v Dinanu /Côtes-du-Nord, Francie/. Hereckou průpravu absolvoval nejprve v pařížském Centre Dramatique de la rue Blanche a pak navštěvoval Konzervatoř v Nantes a v Paříži, kde se spřátelil s Jean-Paulem Belmondem a Jean-Pierrem Mariellem. Po ukončení studií působil na několika divadelních scénách, mj. také v kabaretech. Od konce 50. let se začal uplatňovat ve filmu a TV. Za svou kariéru se objevil ve více jak sto filmech a i přestože vytvořil řadu hlavních rolí, známější je především z výrazných vedlejších rolí po boku slavnějších kolegů.

Svůj filmový debut si odbyl v komedii RENCONTRE Ŕ PARIS v roce 1956. V průběhu 60.let se objevoval většinou ve vedlejších rolích, kde sekundoval v té době slavnějším kolegům, kterých bylo ve francouzském filmu nespočet. Po boku J.-P. Belmonda v dobrodružném snímku CARTOUCHE a v komedii MUŽ Z HONGKONGU v režii Philippe de Broca, s Michele Mercier v sérii ANGELIKA, MARKÝZA ANDĚLŮ , BÁJEČNÁ ANGELIKA a ANGELIKA A KRÁL (všechny r. B. Borderie). Jako hvězda se prosadil teprve v 70. letech, kdy mu popularitu přinesly zejména komedie Yvese Roberta, VELKÝ BLONDÝN S ČERNOU BOTOU a NÁVRAT VELKÉHO BLONDÝNA .

V druhé polovině 70.let se začal prosazovat i jako herec výrazných charakterních rolí, které mu nakonec vynesly dvě ocenění Cézara. Prvního Cézara obdržel za roli abbého Duboise v humorně pojaté historické fresce SLAVNOST ZAČÍNÁ (r. B. Tavernier) v roce 1976. Druhého pak v roce 1978 za roli kapitána v psychologickém dramatu KRAB-BUBENÍK (r. P. Schoendoerffer). V dalších letech se objevil v mnoha filmech, ale už nenavázal na herecké úspěchy z 60-70 let. V roce 1974 si vyzkoušel také režisérské křeslo v dokumentární film T'es fou Marcel. Za celoživotní dílo byl vyznamenán Zvláštním Césarem (1999).

Jean Rochefort se poprvé oženil v roce 1961 s polskou fyzičkou Aleksandrou Moscwaovou, s níž se seznámil při natáčení dokumentárního filmu Léon Gaross hledá přítele (r. M. Pagliero), které probíhalo na území Sovětského svazu. Z tohoto manželství vzešly dvě děti, dcera Marie (narozena 1962) a syn Julien (narozen 1965). Ze vztahu s herečkou Nicole Garciaovou má syna Pierra (narozen 1981). Od konce 80. let je ženatý s Françoise Vidalovou. Kromě svých uměleckých zájmů se věnuje chovu koní, s nimiž dokonce závodí.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.