James Whitmore

Obrazok
    

Celkové hodnotenie

0.0/10 (0 hlasů)

Herec,   

Narodený: 1.10.1921

Zemřel: † 6.2.2009

Miesto Narodenia: White Plains, New York, USA

Miesto úmrtí: Malibu, Kalifornie, USA

 

...více

Životopis

James Allen Whitmore Jr. se narodil 1. října 1921 v New Yorku manželům Florence a Jamesi Allenu Whitmoreovi. Studoval na univerzitě Yale, kde se stal členem tajné společnosti Skull and Bones, jejíž členem byl také napříkad George W. Bush. Během 2. Světové války sloužil u "Sboru Amerických Mariňáků", po druhé světové válce se pak vrátil do Ameriky, kde podepsal divadelní smlouvy s MGM. Jeho první rolí Kinnie ve filmu BOJIŠTĚ. Za tuto roli byl dokonce nominován na Oskara za vedlejší roli. Po tomto úspěchu se objevil v dalších filmech, které však již tolik úspěšné nebyly. Jednalo se například o filmy: ASFALTOVÁ DŽUNGLE, ACROSS THE WIDE MISSOURI, LÍBĚJ MĚ KATKO, THEM!, OKLAHOMA, VÁLEČNÝ POKŘIK, WATERHOLE #3 či PLANETA OPIC. Jeho další velký úspěch přišel v roce 1975, kdy stvárnil postavu prezidenta USA Harryho S. Trumana ve filmu GIVE 'EM HELL, HARRY!, za tuto roli byl již podruhé nominován na Oskara. V 60.-90. letech se objevil ve spoustě divadelních her a televizních filmech. Režíroval také několik episod v různých televizních seriálech, jednalo se například o seriály: BEVERLY HILLS 90210, HERKULES, ČARODĚJKY, SBĚRATELÉ KOSTÍ, NÁMOŘNÍ VYŠETŘOVACÍ SLUŽBA, 24 HODIN či KRIMINÁLKA NEW YORK.

Nezapomenutelným se stal především díky jednomu z divácky nejúspěšnějších filmů. Režisér Frank Darabont si ho vybral pro postavu starého vězně Brookse Hatlena do filmu VYKOUPENÍ Z VĚZNICE SHAWSHANK. Tato postava mu přinesla největší obdiv a slávu. Od té doby se James Whitmore ve filmech tolik neobjevoval, cítil se již starý. Jeho poslední filmová role přišla od stejného režiséra, Jamesova přítele, Franka Darabonta. Šlo o menší roli ve filmu MAJESTIC v hlavní roli s Jimmem Careym.

James Whitmore byl dvakrát ženatý s Nancy Mygattovou, po prvním rozvodu si vzal herečku Audru Lidley. Oženil se i po druhém rozvodu s Nancy, jeho čtvrtou ženou se stala v roce 2001 herečka Noreen Nash. V roce 2007 veřejně vystoupil s podporou pro prvního afroamerického prezidenta Spojených Států Amerických Barracka Obamu. V listopadu 2008 mu byla diagnostikována rakovina plic, na kterou 6. února 2009 zemřel v Malibu v Kalifornii.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.