Mario Adorf

Obrazok
    

Celkové hodnotenie

nan/10 (0 hlasů)

Herec,   

Narodený: 8.9.1930

Miesto Narodenia: Curych, Švýcarsko,

 

...více

Životopis

Tento herec se narodil 8. září 1930 v Curychu jako syn ženatého jihoitalského chirurga a svobodné německé matky. Ta opustila se synem Itálii a usadila se v Mayen/Eifel, v jediném místě, kde měla příbuzné. Svého otce viděl jen jednou v životě, a to pouhých deset minut.

Mario tedy vyrůstal v malém městě Mayen a navštěvoval tam také školu.V roce 1950 nastoupil po maturitě na univerzitu v Mohuči, kde studoval filosofii, divadelní vědu a další předměty. Studium germanistiky a filosofie nedokončil. Jedno ale věděl určitě: chtěl se stát učitelem, předávat znalost a vychovávat. V roce 1953 pokračoval ve studiu v Curychu a přišel také do styku se studentským divadlem. Zde sbíral své první divadelní zkušenosti jako statista a asistent režie. Od roku 1953 do 1955 navštěvoval hereckou školu Otty Falckenberga v Mnichově a od roku 1955 do 1962 byl členem mnichovské činohry Kammerspiele. V roce 1954 debutoval ve filmu 08/15 a již o tři roky později obdržel cenu za ztělesnění masového vraha Bruna Lüdke ve filmu NOC, VE KTERÉ PŘIŠL ĎÁBEL. Koncem 50. let odešel do Hollywoodu, počátkem 60. let pak do Itálie, což mu mnozí fanoušci neodpustili. Zde hrál ve filmech nejrůznějších žánrů a v roce 1963 byl obsazen do jedné ze svých životních rolí - padoucha Santera ve filmu VINNETOU I.

V 70. letech již dostával role ve velkých filmech, jmenujme například DIE VERLORENE EHRE DER KATHARINA BLUM (Ztracená čest Kateřiny Blumové, 1975) či DIE BLECHTROMMEL (Plechový bubínek, 1979). Díky spolupráci s významnými režiséry jakými byli např. Wilder (FEDORA, 1978), Fassbinder (LOLA, 1981) a Claude Chabrol (STILLE TAGE IN CLICHY, 1990), stoupala také kvalita jeho filmů.

V seriálu vyrobeném televizí ZDF "VIA MALA" (1985) okouzlil diváky ztělesněním krutého otce Jonase Lauretze, jež byl závislý na alkoholu. Za tento herecký výkon byl o rok později také oceněn. Mario Adorf však nebyl jen filmový a televizní herec, nesčetněkrát se objevoval také na divadelních prknech. Napsal také několik knih a získal si jméno jako zpěvák šansonů. V roce 2004 vyšly vzpomínky multitalentovaného Adorfa pod názvem "Himmel und Erde" (Nebe a země). Dnes patří Mario Adorf k nejúspěšnějším německým hvězdám.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.