...více

Životopis

Graham Chapman: Pan Wentworth mi prostě řekl, abych sem přišel a řekl, že v mlýně je nějaký problém, to je všechno! Nečekal jsem Španělskou inkvizici!

[zazní mohutný disharmonický akord]

[Lítačky se otevřou a Kardinál Ximinez Španělský [Michael Palin] vstoupí, doprovázen dvěma mladšími kardinály. Kardinál Biggles [Terry Jones] má leteckou kuklu a brýle na hlavě. Kardinál Fang [Terry Gilliam] se divně šklebí, kroutí očima a je prostě Kardinál Fang]

Palin: NIKDO nečeká Španělskou inkvizici! Naší hlavní zbraní je překvapení... Překvapení a strach, strach a překvapení... Našimi dvěma hlavními zbraněmi jsou strach a překvapení... A nemilosrdná výkonnost... Našimi třemi hlavními zbraněmi jsou strach, překvapení a nemilosrdná výkonnost... A téměř fanatická oddanost Papeži. Našimi čtyřmi... Ne... Do naší hlavní výzbroje... Mezi naše zbraně... patří takové prvky jako strach, překvapení... Zkusím přijít ještě jednou.


Michael Edward Palin (čti Pejlin) se narodil 5. května 1943 v Sheffieldu v Yorkshiru v Anglii svým rodičům. Jeho otec Edward byl manažerem a inženýrem v továrně na toaletní papír a matka Mary dcerou nejvyššího Šerifa z Nottinghamu. Michael strávil většinu dětství doma na Whitworth Road v Sheffieldu s o 9 let starší sestrou Angelou (1992 spáchala sebevraždu). Tam také chodil do Birkdaleské přípravky, kde se poprvé setkal s divadlem (hrál Marthu Cratchit ve hře podle Charlese Dickense Vánoční koleda a spadl z podia). Přestože nepocházel z bohaté rodiny, studoval na stejné soukromé střední škole v Shrewsbury, jako o něco dříve jiný britský satirik a komik Peter Cook. 1962 se dostal na Oxfordskou univerzitu na Brasenose College v oboru historie.

“It's...“

Nedlouho po příchodu na Oxford začal hrát divadlo s Brightside and Carbrook Co-Operative Society Players', jejímž členem byl také jeho budoucí montypythonovský partner Terry Jones, s nímž se spřátelil. Za své herectví získal Best Perf Gent Award na festivalu dramatu v Bradfordu. Michael i Terry spolu napsali a hráli v jedné z tehdejších nejúspěšnějších univerzitních revue HANG DOWN YOUR HEAD AND DIE, která v březnu 1964 přešla z Oxfordu do londýnského Comedy Theatre. Na festival v Edinburghu 65 napsal, režíroval i hrál v jiné revue THE OXFORD LINE. No a taky si vypůjčil nějakou tu učebnici o dějinách, protože získal diplom za moderní historii.

“Jeden z nejdůležitějších dnů mého života byl, když jsem se naučil jezdit na kole.“

Po Oxfordu trávil Michael nějaký čas v Bristolu, kde uváděl hudební šou pro mladé NOW! společnosti TTW - Television Wales and West. Spolupracoval tehdy hlavně s Terry Jonesem (THE LOVE SHOW, KEN DODD SHOW, BILLY COTTON BANDSHOW, THE ILLUSTRATED WEEKLY HUDD, COMPLETE AND UTTER HISTORY OF BRITAIN) a patřili i k autorskému týmu (společně s Johnem Cleesem a jinými) šou THE FROST REPORT, která získala Zlatou Růži z Montreaux. 1966 se oženil s Helen Gibbins, dcerou farmáře, s níž žije dodnes. Mají spolu tři děti Thomase (1969), Williama (1971) a Rachel (1975). 1967 se s Terry Jonesem dali dohromady s Erickem Idlem a Terry Gilliamem a vymysleli pořad pro děti DO NOT ADJUST YOUR SET, který získal Prix Jeunesse na Mnichovském TV Festivalu. 1968 se objevil v satiře Johna Cleese a Grahama Chapmana HOW TO IRRITATE OTHER PEOPLE.

“Lidé z Monty Pythonu i po těch pětadvaceti letech šílí, což mi připadá neuvěřitelné.“

A pak už netrvalo dlouho a dostali od BBC příležitost natočit svůj trhlý, ujetý, satirický, inteligentní a nedlouho po vzniku legendární sled scének a skečů MONTY PYTHONŮV LÉTAJÍCÍ CIRKUS. Je mu přisuzováno autorství několika kultovních skečů (Drvoštěpova píseň, Španělská inkvizice). Jeho zamilovaným výtvorem je ale Rybí políčkovaná, kdy se s Johnem Cleesem fackují rybami. Ale nic netrvá věčně, a tak skončil po čtyřech letech i Cirkus se 45 díly. K Monty Pythonu se vrátili ještě později, když natočili tři celovečerní příběhy. Také účinkovali v mnoha živých představeních, z nichž v tom v HOLLYWOOD BOWL přivedli Ameriku k šílenství. Dokonce jej diváci zvolili za nejkrásnějšího Pythona a jedna fanynka mu to potvrdila v Hollywoodu mohutným obětím, z jehož sevření mu museli pomáhat přátelé.

“Z doby, kdy jsem vyrůstal v Sheffieldu si pamatuju fronty po celé ulici. Tehdy byla návštěva kina něco opravdu speciálního. Bylo to nepoměrně skutečnější a příjemnější, než dnešní multiplexy.“

V následujících letech spolupracuje často s ostatními Pythony na šou, divadelních hrách, knihách i filmech (Their Finest Hours – divadelní hra v Sheffieldu 76, Montypyhonscrapbook, Monty Python Live At City Center – hra v New Yorku 76, ŽVAHLAV, ZLODĚJI ČASU, RUTLES, BRAZIL, RYBA JMÉNEM WANDA, SECRET POLICEMAN'S BALL, DIVOKÁ STVOŘENÍ). Jeho nejúspěšnější TV šou, tentokrát ve stylu dvacátých let o anglickém školákovi pojmenovaná Tomkinson's Schooldays, měla takový úspěch, že vzniklo celkem devět samostatných epizod pod souhrným názvem NESKUTEČNÉ HISTORKY. Ty získaly Broadcasting Press Guilds Award za nejlepší komediální sérii roku 1977.

1982 si sám napsal na tělo MISIONÁŘE o knězi z Afriky, který má za úkol po návratu do Anglie povznést místní padlé ženy. Jenže na to jsou potřeba peníze a jediná, kdo by mohl jeho práci sponzorovat je lady Amesová2 (Maggie Smith), která však žádá protislužbičku. Nemanželský sex. S Maggie si ještě zahrál v SOUKROMÉ SLAVNOSTI, která však již nebyla tak úspěšná. Sadistický mučitel Jack Lint v Gilliamové BRAZILU bývá považován za jeho nejlepší ztvárnění filmové postavy, přestože Michael sám má nejraději centuriona Nisuse Vlhkuse (ang. Nisus Wettus) posílajícího odsouzence ke krucifixaci v ŽIVOTĚ BRIANA. V Cleesových projektech RYBA JMÉNEM WANDA se zhostil role koktavého lupiče Kena (zde využil vady řeči svého otce) a v DIVOKÝCH STVOŘENÍCH si zahrál ukecaného přírodovědce Bugsyho.

Jeden mladý horal jménem Trich
moc miloval svoji horalskou tyč.
S dřevěnou špacírkou,
mluvíval hantýrkou,
když ji ztratil, byl z toho celý pryč.


Michael se též stal uznávaným spisovatelem. V osmdesátých a devadesátých letech napsal mnoho knih, několik ve spolupráci s Terry Jonesem (Bert Fegg's Nasty Book for Boys and Girls) a jiné sám (Small Harry and the Toothache Pills, The Mirrorstone, Cyril and the Dinner Party, Cyril and the House of Commons). 1985 mu vyšla kniha limericků, což je vlastně zvláštní druh básniček (ukázka výše) a 1995 jeden vážnější román Hemingway's Chair o pošťákovi, který ve svém spisovatelském idolu nachází sílu vzdorovat změnám, jež moderní doba přináší jeho práci.

“Nejsem nijak výtečný kuchař, ani úžasný umělec. Ale miluju umění a dobré jídlo a to ze mě dělá ideálního cestovatele.“

Přesto jsou jeho nejslavnější knihy založené na cestách po světě. Ano, Michael se stal jedním z nejslavnějších cestovatelů naší doby. Dokonce ho časopis Wanderlust nominoval jako jednoho z deseti největších cestovatelů všech dob. Navíc jediný žijící. Na deváté pozici jen těsně následuje za Jurijem Gagarinem (8), Kryštofem Kolumbem (5) a Jamesem Cookem (1).

Na svých cestách po celém světě prožil mnohá nebezpečenství a těžkosti, jako zlámaná žebra, výšková nemoc či ho břitvou holil jeden indický slepý holič. Také mu naštvaný dav ukamenoval auto či mu některý z místních zubařů mu pomohl k bolesti zubů. Otřesy mozku a střevní potíže byly tím nejmenším, co jej potkalo.

První cesta, již Michael podstoupil, byla úplně obyčejná. Šlo o krátkou vyjížďku vlakem z Londýna do Kyle of Lochalsh na západě Skotska pro BBC sérii Great Railway Journeys of the World (1980).

"A jeden z nich se otočil na mě a říká: 'Ó můj Bože! Eric Idle!' ”

A i proto se BBC znovu obrátila na Michaela, když 1989 plánovali natočit cestu Verneovy postavy Fíliase Foga ze stejnojmenného románu CESTA KOLEM SVĚTA ZA 80 DNÍ (během natáčení si zahrál turistu v davu v nějakém egyptském snímku). Michael cestoval stejným způsobem, jako Fog a přestože časový limit ubral prostoru na poznání jím navštívených míst, byl to cestopis ze všech nejúspěšnější. Následovalo OD PÓLU K PÓLU (1992) – cesta po 30° východní délky od severu k jihu Země. Při své nejdelší výpravě (přes 240 dní) procestoval všechny země u pobřeží Pacifiku pouze s čtyřdenní přestávkou, kdy nedlouho po úspěšné operaci nádoru na mozku navštívil v nemocnici svou ženu. Byl dokonce prvním, kterému bylo povoleno vydat se s kamerou do vnitrozemí rudé Číny (KOLEM DOKOLA, 1997 během jehož natáčení si v Austrálii zahrál surfaře v místní polévkové opeře HOME AND AWAY). V HEMINGWAYOVĚ DOBRODRUŽSTVÍ (1999) procestoval všechna místa spojená s titulní postavou. Jeho posledními projekty byly NA SAHAŘE (2002) a DO HIMALÁJE (2004). Každý byl perlou a všechny obdržely mnoho cen jak pro filmové, tak knižní i audio zpracování.

Kromě mnoha cen za konkrétní díla mu 31. prosince 1999 britská královna Alžběta II. udělila titul CBE (Commander of the Order of the British Empire) za jeho služby televiznímu dramatu a cestovatelství a 1. ledna 2005 se umístil na třicáté pozici v žebříčku nejlepších komiků všech dob zpracovaného britským televizním kanálem Chanell 4.

“Jistě, že je obrovský rozdíl v našem materiálním zajištění, náboženské výchově a všem tom ostatním. Ale rodina, domov, vzdělání vašich dětí, vaše naděje na budoucnost, to jsou věci, které dokáže celý muslimský svět snadno sdílet se svými protějšky v Americe.“

(Za několik neocenitelných informací a pár doplnění děkuji CSFD uživateli woodymu - poznámka autora)
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.