Mercedes Ruehl


(Mercedes J. Ruehl)Obrazok
    

Celkové hodnotenie

0.0/10 (0 hlasů)

Herec,   

Narodený: 28.2.1948

Miesto Narodenia: Queens, New York, USA

 

...více

Životopis

Mercedes J. Ruehl se narodila 28. února 1948 v New Yorku, vyrůstala však na předměstí Silver Spring v Marylandu. Pro své studium si zvolila anglickou literaturu, kterou posléze vystudovala na College of New Rochelle. Léta pak působila na různých regionálních scénách a nejčastěji byla obsazována v klasickém repertoáru.

Větší pozornost na sebe upoutala koncem 70. let v satirické hře Christophera Duranga Manželství Bette a Boo, uváděné v rámci přehlídky New York. Za svůj výkon obdržela cenu Obie. Úspěch měla i s další rolí v mimobradwayské inscenaci hry Jerryho Sternberga Peníze jiných, za níž dostala cenu Clarence Derwenta.

Na Brodwayi debutovala ve hře Herba Gardnera Nejsem Rappaport. Postavu výstřední tety Betty vytvořila v komediálním snímku ZTRACENI NAVŽDY (1993). Za tuto původní divadelní hru Neila Simona, ve které účinkovala taktéž, obdržela roku 1991 cenu Tony. Jako host vystoupila v televizním pořadu „THE COSBY SHOW“ a v seriálu „OUR FAMILY HONOR“.

Ve filmu se objevovala v menších rolích od konce 70. let. Větší uplatnění před kamerou na ni čekalo zhruba o deset let později. Roku 1988 se objevuje v krimi komedii MANŽELSTVÍ S MAFIÍ, kde působivě zahrála postavu manželky mafiánského kmotra, který se zamiluje do vdovy (Michelle Pfeiffer) svého zastřeleného podřízeného. Tato její kreace byla odměněna cenou Amerických filmových kritiků.

Největšího úspěchu a slávy ve své kariéře se dočkala v roce 1991 díky filmu KRÁL RYBÁŘ. Stala se totiž laureátkou Oscara a Zlatého Glóbu v kategorii nejlepší herečka ve vedlejší roli. Tento nevídaný úspěch jí přinesla postava života a elánu plné majitelky videopůjčovny Anne Napolitanové, jejímuž zkrachovalému a cynickému milenci (Jeff Bridges) otevře nové duchovní obzory bláznivý bezdomovec (Robin Williams).

Během své herecké kariéry se objevila i v dalších zajímavých filmech. Z nejdůležitějších je nutno uvést alespoň drama ROSSEANIN HROB (1997), ve kterém si Mercedes Ruehl zahrála po boku Jeana Rena, dále VELKÝ (1988) s Tomem Hanksem, nebo televizní film GIA (1998) v hlavní roli s Angelinou Jolie.

V březnu roku 2001 se představila na scéně minneapoliského Guthrie Theater, kde hraje společně s Patrickem Stewartem hlavní roli v Albeeho dramatu Kdo se bojí Virginie Woolfové?. V poslední době se více věnuje divadlu a televizní tvorbě než natáčením nových filmů. Společně se svým manželem Davidem Geiserem, který je uměleckým malířem, žijí v Easthamptonu na Long Island. Společně s nimi tam žije i jejich adoptovaný syn, který dostal jméno Jake Xavier Ruehl Geiser (narozený 1997).
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.