Jean-Claude Brialy

Obrazok
    

Celkové hodnotenie

nan/10 (0 hlasů)

Herec, Režisér,  

Narodený: 30.3.1933

Zemřel: † 30.5.2007

Miesto Narodenia: Sour el Ghozlane, Alžírsko,

Miesto úmrtí: Monthyon, Francie

 

...více

Životopis

Velmi populární a respektovaný francouzský herec Jean-Claude Brialy se narodil 30.března 1933 v severoafrickém Alžírsku do rodiny plukovníka francouzské armády. Kvůli otcově povolání se rodina často stěhovala a sám Jean-Claude v roce 1946 navštěvoval vojenskou akademii. Poté studoval drama na konzervatoři ve Štrasburku a začal hrát v divadle.

V roce 1954 se stěhuje do Paříže, ale bez většího zázemí zastává spíše pomocné práce a následně nastupuje vojenskou službu v Německu. V roce 1956 se objevuje ve filmu ELENA A MUŽI režiséra Jeana Renoira, v roce 1958 si zahrál ve filmu KRÁSNÝ SERGE a právě tento film dal tušit velkou budoucnost Brialyho kariéry. Zároveň se jednalo o snímek považovaný za předchůdce francouzské herecké nové vlny. V roce 1959 si zahrál v dramatu Clauda Chabrola BRATRANCI. Brialyho spolupráce s různými avantgardními režiséry ho postavila po bok ostatních skvělých herců „Nové vlny“, Jeana-Paula Belmonda, Jean-Pierra Léauda, Gérarda Blaina a dalších.

V 60. letech byl díky své univerzálnosti často obsazován do nejrůznějších rolí od fraškovitých komedií po vážná melodramata. V roce 1968 hrál po boku Jeanne Moreau v krimi thrilleru NEVĚSTA BYLA V ČERNÉM. Od 70.let se Jean-Claude pustil i do psaní a režie a jako režisér debutoval v roce 1972 s filmem ÉGLANTINE. V roce 1970 si zahrál hlavní roli ve filmu KLÁŘINO KOLENO pod taktovkou jeho kamaráda režiséra Erica Brohmera. V roce 1976 získal nominaci na Césara za roli ve filmu SOUDCE A VRAH. Césara se přeci jen dočkal o 10 let později za vedlejší roli ve filmu LES INNOCENTS (1987). Během této dekády se stal organizátorem několika divadelních festivalů, stal se ředitelem dvou divadel a propagátorem a organizátorem dalších divadelních akcí.

Jeho osobní život byl velice společenský, byl to skvělý vypravěč a pravý gurmán a požitkář. Byl jedním z mála veřejných osobností, kteří se otevřeně přiznali ke své homosexualitě a příznačně i postavy s touto sexuální orientací si zahrál ve filmech INSPEKTOR LAVARDIN (1986), kde hrál homosexuálního strýce a MONSIEUR MAX (TV film, 2007), kde ztvárnil homosexuálního žida, který konvertoval ke katolíkům krátce před tím, než zahynul v nacistickém vězeňském táboře.

Jean-Claude Brialy umírá 30. května 2007 ve městečku Monthyon nedaleko Paříže ve věku 74 let na rakovinu. Jeho pohřbu 4. června se zúčastnila celá řada hereckých osobností včetně francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.