Anouk Aimée


(Françoise Sorya Dreyfus)Obrazok
    

Celkové hodnotenie

0.0/10 (0 hlasů)

Herec,   

Narodený: 27.4.1932

Miesto Narodenia: Paříž, Francie,

 

...více

Životopis

Anouk Aimée pochází z herecké rodiny - jejími rodiči byli herci Henry Murray a Geneviève Sorya. I když si nepřáli, aby dcera šla v jejich šlépějích, vše dopadlo jinak. Před kamerou stála už ve čtrnácti letech (DŮM NAD MOŘEM, 1947) a dále studovala herectví a tanec v Anglii. Proslavila se v šestnácti snímkem MILENCI Z VERONY (1949) - role byla napsána přímo pro ni Jacquesem Prevertem.

Po několika nevýznamných filmech ji v roce 1960 obsadil Federico Fellini do SLADKÉHO ŽIVOTA. Její role Maddaleny je sice vedlejší, ale objevuje se hned v první části filmu. Maddalena je dcera z vážené a bohaté rodiny, avšak majetek a věčné dotíraní fotografů ji ubíjí. Jediné co jí přináší potěšení je milování. Její zoufalá situace je skvěle nastíněna scénou, kdy ona jako jedna z nejbohatších dam Říma, stráví noc s reportérem (Marcello Mastroianni) v domě prostitutky.

V roce 1961 natočila film LOLA za nějž byla nominována na Britskou cenu akademie. Po několika dalších filmech opět přichází Fellini a obsazuje ji do 8 ½ (1963). Zde jí byla přiřknuta role úplně opačná než ve SLADKÉM ŽIVOTĚ. Jako manželka režiséra (opět Marcello Mastroianni), musí trpět jeho nálady, úděl jeho nelehkého povolání, ale především jeho milenky.

Úplně největší úspěch přišel v roce 1966, kdy natočila milostný příběh MUŽ A ŽENA, režiséra Claude Leloucha. Za postavu Anne Gauthierové dostala Zlatý glóbus a byla nominovaná na Oscara. (V roce 1986 natočila už ne tak úspěšné pokračování – MUŽ A ŽENA PO DVACETI LETECH.) Za ostatní role jmenujme alespoň THE APPOINTMENT (1969), kde hrála s Omarem Sharifem, či z těch novějších NAPOLEON (2002).

V roce 1995 byla Anouk Aimée zařazena časopisem Empire mezi stovku nejkrásnějších žen filmové historie. Co se týká soukromí, tak byla čtyřikrát vdaná, z manželství s Nikos Papatakisem má dceru.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.