Louis Armstrong


(Louis Daniel Armstrong)Obrazok
    

Celkové hodnotenie

0.0/10 (0 hlasů)

Herec,   

Narodený: 4.8.1901

Zemřel: † 6.7.1971

Miesto Narodenia: New Orleans, Louisiana, USA

Miesto úmrtí: New York City, New York, USA

 

...více

Životopis

"Život je jako trubka. Když do ní nefoukneš, nic z ní nevyjde."

Louis Daniel Armstrong se narodil v New Orleans. Tajemstvím je zahaleno už jen jeho samotné datum narození. On sám tvrdil, že se narodil na, v Americe oblíbený, Den nezávislosti, tedy 4.července, konkrétně roku 1900. V oficiálních zdrojích se dnes však převážně uvádí 4.srpna 1901. Jeho přesné datum narození, už nebude pravděpodobně nikdy odhaleno, jelikož nikdy neměl rodný list. Údajně dokonce neexistuje žádný doklad o jeho existenci až do jeho 18 let.

Již v dětství si v New Orleans zažil své. Jeho otec, Willie Armstrong, o něj a jeho sestru nejevil žádný zájem a s rodinou se nestýkal. Jeho matka, ho proto přenechala tchýni na výchovu, až do roku 1905. Kdy se Louis vrátil k ní a své sestře. Za účelem obživy své a své rodiny střídal nejrůznější zaměstnání. Prodával noviny po ulicích, dělal poslíčka prostitutkám, hrál po ulicích kostky a kradl. Za nebezpečnou střelbu pyrotechniky na Silvestra roku 1911, byl zadržen a umístěn do polepšovny. Zde se naučil hrát na kornet. Svůj první kornet dokonce získal od Joa "Kinga" Olivera.

Jako muzikant začal působit od roku 1918. Nejdříve v souboru Kid Ory´s Brown Skinned Babies, poté v Tuxedo Brass Bandu a na parníku v orchestru Fata Marablea. Následuje skupina Paula Domingueze a trio Shelbyho Singletona. Od roku 1922 působí v Chicagu, ve skupině King Oliver´s Creole Jazz Band, se kterou v roce 1923 i nahrával několik skladeb. V roce 1924 si bere Lillian Hardinovou. Od roku 1925 začal kapely i řídit. Nahrává několik skladeb pod názvem L.A. And His Hot Five, poté působí se souborem Hot Seven. V letech 1928-1929 vede soubor Savoy Ballroom Five. Poté až do roku 1947 působí s vlastními velkými orchestry. Současně s tím hrál od roku 1944 se skupinou AllStars.

V Evropě vystoupil poprvé již v roce 1932, v Praze poté v roce 1965. Kromě hudby našel však Armstrong zálibu i v herectví. Jeho prvním snímkem bylo drama EX-FLAME. Náledovaly filmy jako PENNIES FROM HEAVEN, CABIN IN THE SKY, JAM SESSION, THE STRIP, HELLO DOLLY! a mnoho dalších. V roce 1939 také hrál v brodwayském muzikálu Swingin'The Dream.

První infarkt jej postihl již v roce 1959. Louis Armstrong nakonec umírá 6.července 1971 v New Yorku. Podle jeho nejbližších odešel s úsměvem na rtech.

Louis Armstrong byl jednou z osobností, jež předurčily hudební tvář celého století. Armstrong vyrůstal v dost primitivním prostředí, a proto věřil, že když naplno a bez zábran vyjádří to co cítí, je to v pořádku a nemusí se nijak ospravedlňovat. V tomto přirozeném vyjadřování tkvělo jeho kouzlo osobnosti. Byl jednou z nejznámějších osobností neworleanského jazzu.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.