Joan Chen


(Chong Chen)Obrazok
    

Celkové hodnotenie

0.0/10 (0 hlasů)

Herec, Režisér,  

Narodený: 26.4.1961

Miesto Narodenia: Šanghaj, Čína,

 

...více

Životopis

Joan Chen (vl. jménem Chong Chen) se narodila 26. dubna 1961 v Šanghaji, pochází z lékařské rodiny. Už v dětském věku si zahrála v několika čínských filmech, jeden z nich - MALÁ KVĚTINA, ji přinesl velkou popularitu a čínskou výroční cenu Zlatý kohout. V roce 1975 absolvovala dramatickou školu při Šanghajském filmovém studiu, v roce 1981 se přestěhovala do USA a studovala zde State University of NY, odkud po roce přešla na studium filmové produkce na California State University v Northridge. V roce 1989 získala americké občanství.

Začala se objevovat v mnoha epizodních rolích v amerických televizních seriálech - např. “Miami Vice“, “MacGyver“, “Příběhy ze záhrobí“ nebo “Krajní meze“. V roce 1986 ji byla svěřena hlavní role čínské konkubíny v dobrodružném snímku TAI-PAN. Poté následovala role čínské císařovny Wan Zhung, do které ji obsadil Bernardo Bertolucci v historickém filmu POSLEDNÍ CÍSAŘ (1987). Tento film ji přinesl popularitu a úspěch, ale nadále byla obsazována hlavně do rolí v kriminálních s dobrodružných filmech.

Výjimkou byla až role, kterou jí nabídl Oliver Stone ve svém válečném filmu NEBE A ZEMĚ (1993), kde si zahrála roli životem zkoušené matky a také role záhádné majitelky pily v kultovním seriálu Davida Lynche “MĚSTEČKO TWIN PEAKS“ (1990). Její poslední významnou rolí byla manželka hlavního hrdiny v dramatu Anga Leeho TOUHA, OPATRNOST (2007).

Joan Chen se začala uplatňovat i jako režisérka. Debutovala snímkem VYOBCOVANÁ (1998), který byl uvedem na MFF v Berlíně. Jedná se o příběh dospívající dívky, která je donucena odjet pracovat na tibetský venkov. V roce 2000 natočila romantické drama PODZIM V NEW YORKU.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.